Synod o synodalności. Rozpoczęły się obrady XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego
Obrady XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów zostały poprzedzone dwudniowymi rekolekcjami, które odbyły się w Watykanie. Na zakończenie papież Franciszek poprowadził nabożeństwo pokutne, podczas którego zaznaczył, że nie można budować Kościoła synodalnego bez przebaczenia i pojednania.
Papież Franciszek: Synod jest wędrówką
Ostatni etap Synodu o Synodalności rozpoczął się w środę 2 października Mszą świętą. Eucharystia na otwarcie ostatniej sesji synodu odbyła się na Placu św. Piotra. W homilii, Ojciec Święty wskazał uczestnikom trzy obrazy, które trzeba przemyśleć, aby dobrze przeżyć czas synodalnych obrad – głos, schronienie i dziecko. Według głowy Kościoła, te trzy obrazy powinny być drogowskazami na czas synodu.
"Synod jest również wędrówką, w trakcie której Pan składa w nasze ręce historię, marzenia i nadzieje wielkiego Ludu: sióstr i braci rozproszonych po całym świecie, ożywianych tą samą wiarą, pobudzanych tym samym pragnieniem świętości, abyśmy wraz z nimi i dla nich starali się zrozumieć, jaką drogą podążać, aby dotrzeć tam, gdzie On chce nas zaprowadzić" – mówił Papież Franciszek.
Ojciec Święty podkreślił konieczność pochylenia się "z szacunkiem i uwagą, na modlitwie i w świetle Słowa Bożego, do wszystkich głosów zebranych w ciągu tych trzech lat intensywnej pracy". Franciszek mówił również o potrzebie pokory. "Ale właśnie z tego powodu nie możemy pozwolić sobie na oderwanie wzroku od dziecka, które Jezus stale umieszcza w centrum naszych spotkań i stołów roboczych, aby przypomnieć nam, że jedynym sposobem na «sprostanie» powierzonemu nam zadaniu jest uczynienie siebie maluczkimi i pokorne przyjęcie siebie nawzajem jako takich" – tłumaczył.
Obrady XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów potrwają do 27 października br.