Sondaż o Ukraińcach w Polsce. Takiego wyniku nie było od początku wojny
Uczestnikom badania zadano pytanie: "Czy, Pana(i) zdaniem, Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem?".
Sondaż pokazuje, że przyjmowanie uchodźców z Ukrainy popiera obecnie nieco ponad połowa respondentów (53 proc.), co stanowi najniższy wynik od początku rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.
Czy przyjmować do Polski uchodźców z Ukrainy? Wyniki sondażu CBOS
Po wybuchu wojny w marcu 2022 r. odsetek deklarujących się jako zwolennicy przyjmowania ukraińskich uchodźców wynosił 94 proc. i przez kolejny rok utrzymywał się w okolicach 80 proc. – zwraca uwagę CBOS.
W marcu 2022 r. przeciwników przyjmowania uchodźców z Ukrainy było 3 proc., podczas gdy obecnie jest ich 40 proc.
Legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce została przedłużona do 30 września 2025 r. Od lipca tego roku rząd nie pokrywa już kosztów ich zakwaterowania i wyżywienia w lokalach prywatnych.
Co sądzą o tym wyborcy koalicji rządzącej, a co sympatycy opozycji?
Najbardziej przychylni przyjmowaniu Ukraińców do Polski są wyborcy koalicji rządzącej: Koalicji Obywatelskiej (71 proc. za przyjmowaniem, 25 proc. przeciw), Lewicy (81 proc. za, 18 proc. przeciw) i Trzeciej Drogi (72 proc. za, 27 proc. przeciw).
Bardziej podzieleni w tej kwestii są zwolennicy partii opozycyjnych, czyli Prawa i Sprawiedliwości (49 proc. za wobec 42 proc. przeciw) oraz Konfederacji (52 proc. za, 45 proc. przeciw).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizował CBOS w dniach od 12 do 22 września 2024 r. na próbie liczącej 941 osób (w tym: 64,2 proc. metodą CAPI, 23 proc. – CATI i 12,9 proc. – CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.