Reforma sądownictwa według Bodnara. Komisja Wenecka wydała opinie
"Nowelizacja ustawy o prokuraturze oraz zmiany w statusie sędziów powołanych na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) po 2018 roku – to kluczowe tematy omawiane podczas sobotniej sesji plenarnej Komisji Weneckiej" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Komisja wydała dwie opinie z uwagami i sugestiami w sprawie projektu ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz w kwestii możliwych sposobów uregulowania statusu tzw. neo-sędziów.
Komisja Wenecka "zgłosiła trochę uwag"
– Co do zasady Komisja Wenecka popiera kierunek zmian i główne rozwiązania ustrojowe, które zostały zaproponowane. Komisja zgłosiła trochę uwag dotyczących statusu Krajowej Rady Prokuratorów, tego, kto mógłby zgłosić kandydatów, a także dotyczących braku możliwości odwołania nowego prokuratora generalnego – przekazał minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
– Ta opinia jest pozytywna z pewnymi wątpliwościami i sugestiami modyfikacji, które oczywiście w toku procesu legislacyjnego weźmiemy pod uwagę i na tyle, na ile będzie to możliwe, poprawimy ustawę – powiedział szef MS.
Bodnar o "neo-sędziach"
Jak dodał, "druga opinia dotyczyła statusu sędziów, a w gruncie rzeczy była to odpowiedź na cztery abstrakcyjne pytania, dotyczące tego, w jaki sposób podejść do sędziów, którzy zostali powołani w wyniku wadliwej nominacji po 2018 roku, czyli tzw. neo-sędziów".
– Komisja Wenecka skupiła się na wskazaniu różnych standardów międzynarodowych i w pewnym sensie w swojej opinii szukała środka między tym, jak należy to zrobić w sposób kompleksowy, pełny w odniesieniu do tej całej grupy prawie trzech tysięcy sędziów, a z drugiej strony, jak uwzględnić element indywidualnej oceny – poinformował Bodnar.
Zapowiedział, że dialog z Komisją Wenecką będzie toczył się dalej, a wydane przez nią opinie będą pomocne podczas dalszej debaty i przygotowywania odpowiednich ustaw.