"Zaprzecza słowom premiera". Bosak publikuje unijny dokument
Bosak zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych fragment konkluzji przyjętych w czwartek podczas posiedzenia Rady Europejskiej. Poseł Konferencji zwrócił uwagę na punkt 35., w którym czytamy:
"Rada Europejska apeluje do Rady, państw członkowskich i Komisji, aby zintensyfikowały prace nad wszystkimi kierunkami działań przewidzianymi w jej kompleksowym podejściu do migracji, przedstawionym w lutym 2023 r. Odnotowuje niedawne pismo przewodniczącej Komisji. Rada Europejska podkreśla, jak ważne jest wdrożenie przyjętych przepisów UE i stosowanie istniejących przepisów w celu jak najlepszego sprostania bieżącym wyzwaniom".
Pakt migracyjny. Bosak: Zgoda na to zaprzecza słowom premiera
"Punkt 35. trudno zinterpretować inaczej niż jako poparcie Polski dla wdrożenia Paktu Migracyjnego UE (który jest właśnie z lutego 2023). Zgoda na to zaprzecza słowom premiera o tym, że nie będzie wdrażał Paktu Migracyjnego. Zaprzeczał też sam sobie w tej kwestii już wcześniej, mówiąc że rzekomo na Pakcie Migracyjnym zyskamy jako Polska" – napisał Bosak na platformie X.
Jak dodał, "jest to kontynuacja praktyki zwodzenia społeczeństwa i realizowania innej polityki migracyjnej niż deklarowana w mediach, w Sejmie czy w rządowych strategiach". "Jest to polityka zdrady polskich interesów narodowych, bowiem ze strony UE w kwestiach imigracji nic dobrego niestety nas nie czeka" – ocenił.
Wicemarszałek Sejmu zadeklarował, że rząd, który współtworzyłaby Konfederacja, nigdy nie zaakceptowałby takich konkluzji.
KPRM: Jednomyślność Rady Europejskiej w sprawie migracji
"Na październikowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli Premier Donald Tusk przedstawił polski punkt widzenia dotyczący migracji. W obliczu narastających wyzwań na wschodniej granicy Unii, przywódcy wyrazili solidarność z Polską" – podała w piątek Kancelaria Premiera.
"Rada Europejska jednomyślnie przyjęła konkluzje w sprawie migracji, w których czytamy, że żadne państwo, w tym Rosja i Białoruś, nie mogą nadużywać wartości takich jak prawo do azylu. Polska ma podejmować «decyzje autonomiczne»" – czytamy w komunikacie KPRM.
Wcześniej Rada Ministrów przyjęła strategię migracyjną, która zakłada m.in. czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu.