Wąska grupa emerytów dostanie ponad 6,2 tys. zł miesięcznie. Prezydent podpisał ustawę
Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia, która zakłada że prawo do świadczenia ma przysługiwać wszystkim osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat.
"Przyznanie świadczenia honorowego nastąpi z urzędu na podstawie decyzji. Decyzje w sprawie świadczenia honorowego, wydawać i świadczenie to wypłacać będzie organ wypłacający świadczenie. (…) W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego z powyższych świadczeń, osobie tej przysługiwać będzie tylko jedno świadczenie honorowe" – czytamy w komunikacie.
Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu honorowym. Stulatkowie dostaną 6246 zł
Przyjęta ustawa określa kwotę świadczenia honorowego w wysokości 6 246,13 zł miesięcznie. Kwota świadczenia honorowego będzie podlegać corocznej waloryzacji na zasadach i w terminach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, analogicznie do innych świadczeń emerytalno-rentowych.
Ustawa przewiduje, że świadczenie honorowe będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a od świadczenia będzie pobierana składka zdrowotna.
Zmiany w systemie po ponad 50 latach
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Zastąpi obecny, pozaustawowy i prowizoryczny mechanizm przyznawania świadczenia, który działa od ponad 50 lat. Nowe przepisy nie tylko regulują sam mechanizm, ale pozwalają także na waloryzację świadczenia.
"To ważne, bo zmiany demograficzne sprawiają, że liczba stulatków będzie rosła. Ustawa jest gwarantem świadczenia dla tej coraz liczniejszej grupy" – podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), które przygotowało przepisy.