Wprowadzenie akcyzy na piwo omijane przez polityków. To zmarnowana szansa dla osób z niepełnosprawnościami
Po raz kolejny zabrakło proponowanego przez wiele środowisk postulatu, by objąć akcyzą piwo, jak ma to miejsce w większości krajów unijnych. Dziś ponad połowa krajów UE nalicza już akcyzę na piwo według zawartości alkoholu.
Poseł Maja Ewa Nowak z Polski 2050 zapytała w Sejmie, dlaczego ustawa o asystencji osobistej, przygotowana w Ministerstwie Rodziny kilka miesięcy temu, nie jest dalej procedowana i dlaczego opracowany przez ten resort projekt nie uzyskał akceptacji Ministerstwa Finansów. W odpowiedzi wiceminister finansów Hanna Majszczyk przekazała, że jej resort popiera rozwiązania przewidziane w ustawie, ale oczekuje, by Ministerstwo Rodziny dokonało przeglądu wszystkich instrumentów wsparcia niepełnosprawnych, których koszt to 50 mld złotych rocznie, a ich efektywność nie jest monitorowana.
Wątek akcyzy się nie pojawił. Poseł wnioskodawca nie skorzystała również z regulaminowej możliwości "dopytania" przedstawiciela Ministerstwa Finansów, a gotowe pieniądze czekają na osoby z niepełnosprawnościami w propozycji akcyzy od piwa.
Olga Legosz do polityków o akcyzie na piwo
– Ubóstwo skrajne w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą z niepełnosprawnością znacznie się zwiększyło: z 6,7 proc. w 2022 r. do 9 proc. w 2023 r. – informował niedawno na X Patryk Słowik z "Wirtualnej Polski". "A ja jak zdarta płyta. 10 mld + budżet omija gdybyśmy zaczęli liczyć akcyzę na piwo od % zawartości alkoholu wg stawki jak inne alkohole Wśród skrajnego ubóstwa duża grupę stanowią OzN (Osoby z Niepełnosprawnościami – red.)" – odpowiedziała mu na portalu X Olga Legosz, influencerka, zwracając uwagę na problem.
W ostatnich latach głośno było o kampanii "Piwo to też alkohol". Złotobarwny trunek to cały czas uprzywilejowany alkohol w Polsce i bez wątpienia ma to związek z silnym wsparciem ze strony bogatego podmiotu Kompania Piwowarska. Jednym z wielu obrazków pokazujących uprzywilejowanie piwa jest fakt, że jest ono eksponowane wśród towarów konsumpcyjnych inaczej, niż alkohole wysokoprocentowe stojące w specjalnych ladach, czy za sprzedawcą. Tymczasem dane są jednoznaczne, a piwo bezalkoholowe (wprowadzające często w świat browarów alkoholowych) swojego czasu było udostępnione do sprzedaży nawet w aptekach (mowa o sieci aptekarskiej DOZ). Co ciekawe, artykuł 131. ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania reklamy i promocji napojów alkoholowych, wyłączając z zakazu piwo. Tak, jakby piwo nie było groźnym alkoholem na równi z winem czy wódką.
Piwo uzależnia i niszczy niepełnoletnich
Jakie są dane? Są miażdżące. Oto garść informacji w pigułce.
- dziennie sprzedawanych jest 16 mln opakowań 0,5 l piwa. Nieporównywalnie więcej niż demonizowanych „małpek”,
- piwo jest alkoholem, jaki Polacy najchętniej kupują w godzinach dopołudniowych,
- pierwszym alkoholem, po który sięgają niepełnoletni w Polsce jest piwo – 78 proc. z nich próbowało piwa za zgodą rodziców,
- dostęp do piwa jest dla niepełnoletnich najłatwiejszy – kupuje je 66 proc. nieletnich z uwagi na niską cenę (59 proc.) i dobrą dostępność w sklepach (52 proc.),
- główne czynniki wpływające na wczesne sięganie po alkohol to: rodzina, grupa rówieśnicza i reklama piwa,
- 77% młodzieży spotkało się z reklamą piwa, która promuje pozytywny styl życia i emocje związane z jego spożywaniem, co może wpływać na ukształtowanie przekonań, że „piwo to nie alkohol”.
- reklama piwa wzmacnia inicjację alkoholowa młodych,
- przekaz budowany w reklamie piwa buduje jego postrzeganie jako nie alkoholu,
- warianty zero piwa nie różnią się wystarczająco mocno od swoich wersji alkoholowych, tym samym drivują wzrost kategorii piw regularnych,
- trend w UE, zdecydowana większość krajów UE nalicza akcyzę na piwo od zawartości alkoholu, a w Polsce piwo jest wciąż uprzywilejowane.
Projekt prezydenta powinien być ponadpartyjny
Wczoraj na stronie internetowej "Super Expressu" ukazał się artykuł o trójce osób niepełnosprawnych. "Od siódmego roku życia poruszają się na wózku inwalidzkim – Waldemar (40), jego brat Jarek (35) i siostra Marzena (44). Cała trójka oddycha przez respirator. Cierpią na jedną z chorób genetycznych, zanik mięśni, chorobę, która ujawniła się, gdy mieli po kilka lat. Aby żyć, wymagają całodobowej opieki, bo nawet samodzielnie nie mogą się podrapać, już nie mówiąc o wykonywaniu podstawowych codziennych czynności czy zmianie pozycji" – można było przeczytać.
Rozwiązaniem dla nich byłaby asystencja dla osób z niepełnosprawnościami. „Cała trójka potrzebuje opiekunów, którzy mogliby się nimi zajmować praktycznie przez całą dobę, tzw. asystencji osobistej. W Polsce są projekty takiej asystencji, ale póki co, to tylko projekty. A oni potrzebują pomocy już teraz” – puentował autor tekstu. Projekty takie to m.in. akcyza na wyroby browarnicze, których Sejm nie wziął w ogóle pod uwagę.
W Polsce nie ma rozwiązań legislacyjnych wdrożonych w życie o asystenturze dla osób z niepełnosprawnościami, a temat osób niepełnosprawnych przewijał się często w kampanii polityków z Platformy Obywatelskiej i Nowej Lewicy. „SE” przypomniał, że w Polsce jest gotowy projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy o asystencji dla OzN i pozostaje pytanie, czy posłowie koalicji rządzącej są w stanie stanąć ponad partyjnymi podziałami, aby go poprzeć i ułatwić życie najbardziej potrzebującym Polakom.
„Dla swoich mieszkańców mają ją organizować powiaty, usługa będzie finansowana z budżetu państwa. Jednym z elementów jest zwiększenie limitu godzin opieki wspierającej osobę niepełnosprawną. Koncepcja ustawy była konsultowana przez dwa zespoły ekspertów, jeden z nich składał się wyłącznie z osób z niepełnosprawnościami. Jednak mają one do projektu sporo zastrzeżeń” – informował tabloid.
Sprostowanie
W publikacji pt. „Wprowadzenie akcyzy na piwo omijane przez polityków. To zmarnowana szansa dla osób z niepełnosprawnościami" znalazło się szereg nieprawdziwych stwierdzeń, które wprowadzają w błąd opinię publiczną. Przede wszystkim już sam tytuł bezpodstawnie sugeruje, jakoby obecnie piwo nie było obciążone akcyzą, podobnie jak stwierdzenie „by objąć akcyzą piwo", które pada na samym początku artykułu. Otóż jest to oczywista nieprawda. Piwo jest obciążone akcyzą zgodnie z Dyrektywą UE oraz ustawą o podatku akcyzowym. Co więcej, akcyza w Polsce jest znacząco wyższa niż w innych krajach UE (np. aż 3-krotnie wyższa niż w Niemczech i 2-krotnie wyższa niż w Czechach), a wysokość wpływów budżetowych z tytułu akcyzy od piwa sytuuje Polskę na drugim miejscu wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. Nie jest również prawdą, jakoby w UE panował jakikolwiek „trend" lub żeby „zdecydowana większość krajów naliczała akcyzę na piwo od zawartości alkoholu". W rzeczywistości 2/3 konsumentów UE płaci akcyzę od piwa naliczaną według zawartości ekstraktu, a akcyzę liczoną od alkoholu stosują przede wszystkim kraje b. ZSRR oraz skandynawskie, gdzie historycznie i kulturowo dominuje konsumpcja wódki. Duże kraje Europy Zachodniej, w których dominuje styl konsumpcji oparty o alkohole słabsze takie jak piwo i wino, obliczają akcyzę na piwo w taki sam sposób jak Polska, co jest w pełni zgodne z prawem UE i jest charakterystyczne dla rynków o rozwiniętym sektorze browarniczym. Piwo powstaje ze słodu, a wódka ze spirytusu. To jest podstawowa i oczywista różnica. Nieznany Autor zatem całkowicie bezzasadnie prezentuje naturalny, zgodny z legislacją krajową i unijną stan prawny jako coś niewłaściwego czy wręcz patologicznego i wydaje się w tym samym powielać nieprawdziwe przekazy umieszczane w mediach na zlecenie producentów napojów spirytusowych.
Niezrozumiałe jest także łączenie kwestii akcyzy na piwo z kwestiami dotyczącymi osób niepełnosprawnych oraz pracami legislacyjnymi niepowiązanymi z funkcjonowaniem rynku alkoholowego czy piwowarskiego. Anonimowy Autor bardzo chętnie sięga po subiektywne i autorytarne stwierdzenia, jakoby coś było „miażdżącą daną", było „jednoznaczne" itp, jednak nie jest w stanie wskazać żadnych źródeł dla przytaczanych danych lub informacji czy też zwyczajnie myli się jak choćby przy wskazywaniu przepisów ustawy (np. nie istnieje art. 131 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, gdyż ustawa liczy jedynie 51 artykułów).
Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie