Sejm zdecydował: Raportowanie ESG będzie przymusowe
21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązku raportowania w zakresie tak zwanego zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. koszty finansowe z tym związane zostaną narzucone także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.
Ideologiczny system raportowania ESG w Polsce
Sejm przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości, która wprowadza obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, czyli ESG – przekazało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.
Resort finansów potwierdził, że regulacje będą wprowadzane etapami. "Zgodnie ze zmianami do ustawy o rachunkowości docelowo duże jednostki i duże grupy kapitałowe oraz mali i średni emitenci z rynku regulowanego będą publikowali informacje niezbędne do zrozumienia wpływu ich działalności na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG)" – czytamy w komunikacie.
Przymus także dla małych i średnich przedsiębiorstw
Przymuszenie przedsiębiorców sprawozdawczości w tym zakresie w pierwszej kolejności obejmie największe jednostki, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG.
"W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami. Duża część jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej sporządzanej przez jednostkę dominującą" – wyjaśniło MF.
Nowelizacja ustawy wprowadza przepisy regulujące przeprowadzanie atestacji sprawozdawczości ESG przez biegłych rewidentów.