Kolejny produkt na celowniku MZ. "Trzeba uregulować"
Tak wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt wraz z autopoprawką jest przedmiotem prac, znajduje się na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów.
"Autopoprawka dotyczy uzupełnienia ww. projektu ustawy o zmiany związane z obrotem tzw. 'woreczków z nikotyną'. […] Obecnie dostępne na rynku woreczki z syntetyczną nikotyną nie są wyrobem tytoniowym, wobec tego nie są uregulowane przepisami ustawy [o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych]" – napisała minister zdrowia Izabela Leszczyna w piśmie na Komitet Stały Rady Ministrów.
Podkreśliła, że zgodnie ze stanowiskiem prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, mają one charakter niefarmaceutyczny i są sprzedawane jako produkty konsumpcyjne.
"Mając powyższe na uwadze, jest niezbędne uregulowanie rynku woreczków nikotynowych oraz wprowadzenie odpowiedniego nadzoru nad tego rodzaju produktami, w szczególności w kontekście ograniczenia ich atrakcyjności dla dzieci i młodzieży" – wskazała minister.
Proponowane zmiany
Zaproponowane regulacje spowodują:
– zaklasyfikowanie woreczków nikotynowych jako wyroby powiązane oraz zdefiniowanie ich w kategorii: wszystkie wyroby dostosowania doustnego, z wyjątkiem tych przeznaczonych do inhalacji, niezawierające tytoniu, lecz zawierające nikotynę, zmieszane lub niezmieszane z innymi składnikami, które są porcjowane w woreczki lub dostępne w woreczkach;
– wprowadzenie zakazu ich sprzedaży osobom do 18. Roku życia;
– wprowadzenie zakazu sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez internet)
– wprowadzenie zakazu reklamy i promocji;
– konieczność zgłaszania informacji o ww. wyrobach do Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych;
– konieczność dostosowania składu ww. wyrobów do wymogów ustawy (np. zakazu stosowania substancji o właściwościach CMR);
– konieczność odpowiedniego oznakowania opakowań ww. wyrobów;
– możliwość sprzedaży wyłącznie woreczków nikotynowych zawierających składniki, które nadają zapach lub smak tytoniu;
– określenie maksymalnej zawartości nikotyny na poziomie 20 mg/g.
Przedmiotowe regulacje będą miały istotny wpływ na krajową politykę zdrowia publicznego, ponadto zaproponowane przepisy są zgodnie z obecnym celem Komisji Europejskiej jakimi jest Europa „całkowicie wolna od tytoniu" oraz ukształtowanie pokolenia wolnego od tytoniu i innych wyrobów nikotynowych, podkreśliła minister.