Prezydent powołał Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego
W piątek zgromadzenie Ogólne sędziów TK spośród czterech kandydatów na prezesa wyłoniło dwóch, których kandydatury trafiły do prezydenta. Byli to: Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski.
Wcześniej Trybunał Konstytucyjny poinformował, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. Oznacza to, że dotychczasowa prezes TK zrezygnowała ze stanowiska.
Przyłębska w wiadomości wysłanej do pracowników Trybunału w zeszłym tygodniu napisała: "Uprzejmie informuję, że zrzekłam się funkcji Prezesa TK i obecnie kieruję pracami Trybunału na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK".
Kadencja Przyłębskiej jako sędzi kończy się w poniedziałek, 9 grudnia.
Trybunał Konstytucyjny ma nowego prezesa. Kim jest Bogdan Święczkowski?
W latach 2006-2007 Bogdan Święczkowski był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w latach 2015-2016 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2016-2022 prokuratorem krajowym i pierwszym zastępcą prokuratora generalnego. Sędzią Trybunału Konstytucyjnego jest od lutego 2022 r.
Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, którzy są powoływani na 9-letnią kadencję przez Sejm, Senat oraz prezydenta RP. Sędziowie są niezależni i podlegają wyłącznie konstytucji oraz ustawom. Trybunał ma swoją siedzibę w Warszawie i działa na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym.
TK: Uchwała Sejmu w sprawie TK niekonstytucyjna
W marcu Sejm przyjął uchwałę w sprawie "usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego". Od tamtego momentu wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.
W maju Trybunał orzekł, że "uchwałą wydaną bez podstawy prawnej, nie figurującą w konstytucyjnym katalogu źródeł powszechnie obowiązującego prawa, Sejm zakazał wykonywania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które na podstawie uchwały mogłyby zostać uznane za wydane z naruszeniem prawa".