Upadek słynnych polskich zakładów. Trafiły pod młotek po 164 latach działalności
Przedsiębiorstwo zostało wystawione na sprzedaż przez syndyka, ale jak informuje Radio Zet, do tej pory nikt się nie zgłosił. Cena wywoławcza wynosi ponad 45 mln zł.
Zakłady ogłosiły upadłość w lutym 2024 roku, przez co aż 180 pracowników straciło zatrudnienie. Bankructwo "Karoliny" to efekt wieloletnich problemów finansów. W 2014 roku w uzyskaniu płynności finansowej firmę wspierała Agencja Rozwoju Przemysłu. Jak się okazało, bezskutecznie. W 2022 roku przedsiębiorstwo zmieniło właściciela. Zakłady kupiła firma HM Investment, będąca właścicielem spółki Gerlach.
Przetarg na nabycie zakładów. Chętnych brak
9 grudnia br. w sądzie w Wałbrzychu odbył się przetarg na sprzedaż Zakładów Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Cena wywoławcza fabryki wynosiła ponad 45 mln zł, ale nie znalazł się żaden chętny na zakup. Jak przekazał syndyk Ronald Kazimierz Olszewski, próba sprzedaży przedsiębiorstwa zostanie powtórzona w przyszłym roku.
Upadek oznacza koniec 164-letniej historii zakładów. Ich historia sięga 1860 roku, kiedy mistrz murarski August Rappsilber założył w Jaworzynie Śląskiej fabrykę Porzellanfabrik Königszelt.
Po zakończeniu II wojny światowej fabryka została znacjonalizowana, a w 1954 przedsiębiorstwo otrzymało nazwę "Karolina".
Koniec dziedzictwa sięgającego XIX wieku
Zakłady w Jaworzynie Śląskiej to ostatnia fabryka porcelany na Dolnym Śląsku. Region niegdyś słynął z prężnie rozwijającej się branży.
Podobny los, co "Karolinę", spotkał Zakłady Porcelany "Krzysztof" w odległym od Jaworzyny Śląskiej o 20 kilometrów Wałbrzychu. Fabryka została zlikwidowana w ubiegłym roku po ponad 200 latach działalności.
Upadek obu zakładów oznacza koniec tradycji polskiej porcelany na Dolnym Śląsku. Tradycji, która sięgała XIX wieku.