Ważna informacja dla pacjentów. Zmiany na liście leków refundowanych
Na nowej liście leków refundowanych znajdą się nowe medykamenty m.in. dla pacjentów onkologicznych. Chodzi o 13 terapii onkologicznych (m.in. cemiplimab, niwolumab + kabozantynib, ivosydenib, niraparyb + octan abirateronu, trifluridyna + tipiracyl + bewacyzumab). Refundacją objęto również 18 terapii nieonkologicznych oraz 12 nowych terapii w zakresie chorób rzadkich i ultrarzadkich.
Nowe leki na liście refundacji
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, na nowej liście znalazły się leki zawierające 6 nowych substancji kardiologicznych – będą to preparaty zawierające substancje o ugruntowanej skuteczności w kardiologii (riwaroxaban, dabigatran, eplerenon, torasemed, trimetazydyna, metyldopa).
Miesięczna kuracja za pomocą opakowania oryginalnego leku to nawet kilkaset zł – po wejściu tej terapii na nową listę pacjent zapłaci w aptece ok. 10 zł za opakowanie najtańszego odpowiednika.
Kolejna istotna nowość na liście refundacyjnej to preparat Voxzogo, stosowany w leczeniu dzieci chorych na achondroplazję (niskorosłość).
Trzecia ważną zmianą jest wprowadzenie do polskiego systemu refundacji drugiej terapii genowej– produktu Luxturna.
Zmiany w przepisach o bezpłatnych lekach
W czwartek 19 grudnia Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które umożliwiają wystawianie recept dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65 roku także przez lekarzy, którzy nie posiadają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zgodnie z ustawą, takie recepty będzie mógł wystawiać również lekarz, który prowadzi prywatną praktykę. Receptę na darmowy lek lekarz będzie mógł wystawić także m.in. w zakresie opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej. Ustawa przewiduje także, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na zalecane szczepionki dostępne w aptece.