Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. "Najwcześniej po wakacjach"
Pierwszy w tym roku posiedzenie RPP odbyło się w dniach 15-16 stycznia. W czwartkowym komunikacie poinformowano, że Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., a stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., natomiast stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.
Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.
Bankowcy o decyzji RPP. "Wznowienie cięć najwcześniej po wakacjach"
Decyzja Rady nie zaskoczyła rynku. "To przedostatni miesiąc, w którym obiektem niepewności była tylko godzina decyzji RPP. Na razie stopy bez zmian (5,75%). Nadal uważamy jednak, że perspektywa (znaczącego) spadku stóp procentowych w marcu jest niedoceniona" – napisali na platformie X ekonomiści mBanku.
"RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna NBP od października 2023 pozostaje na poziomie 5,75%" – odnotowują analitycy PKO Banku Polskiego.
Ekonomiści Pekao spodziewają się pierwszej obniżki stóp procentowych za kilka miesięcy. "Dla porządku odnotowujemy, że stopy procentowe bez zmian. Na wznowienie cięć poczekamy jeszcze kilka miesięcy – najwcześniej po wakacjach" – prognozują.
Glapiński przekreśla nadzieje na szybką obniżkę stóp procentowych
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział po grudniowym posiedzeniu RPP, że przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o częściowym (do września 2025 r.) zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych sprawia, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych przesunie się na październik 2025 r., a same decyzje – na 2026 r. Wcześniej szef NBP sugerował, że RPP może rozpocząć dyskusję o cięciu stóp w marcu 2025 r.