Ośrodek dla migrantów na granicy z Polską. Nowe informacje z Niemiec

Ośrodek dla migrantów mia powstać na Wyspie Odrzańskiej w Kuestrin-Kietz, leżącej na granicy z Polską w sąsiedztwie Kostrzyna. Na terenie popadających w ruinę dawnych koszar sowieckich planowano postawić kontenery mieszkalne, mogące pomieścić około 250 osób, których wnioski o azyl w Niemczech zostały odrzucone.
W marcu ub. roku władze powiatu Maerkisch-Oderland przedstawiły projekt mieszkańcom gminy, na której terenie leży wyspa. Jej przedstawiciele opowiedzieli się przeciwko tym planom.
Nie będzie ośrodka dla migrantów na granicy z Polską. "Nieodpowiednia lokalizacja"
O rezygnacji z projektu, który budził kontrowersje po obu stronach granicy polsko-niemieckiej, poinformowała pod koniec zeszłego tygodnia minister spraw wewnętrznych landu Brandenburgia Katrin Lange (SPD).
Jak tłumaczyła, pomysł budowy ośrodka powstał w resorcie za czasów jej poprzednika, chadeka Michaela Stuebgena. – Od chwili objęcia urzędu nie ukrywałam swojego sceptycyzmu – podkreśliła.
13 lutego Lange odwiedziła wyspę, utwierdzając się w przekonaniu, że nie jest to odpowiednia lokalizacja centrum dla migrantów, m.in. ze względu na wymagania infrastrukturalne.
"Według władz powiatowych budynki dawnych koszar zawierają azbest, a ziemia jest skażona. Wstęp na ten teren jest zabroniony. Z kolei inne części obszaru Wyspy Odrzańskiej są zamkniętym rezerwatem przyrody" – podaje Deutsche Welle.
– Taki obiekt tutaj nie pasuje. Nie przekonują mnie ani dotychczasowe plany, ani proponowana lokalizacja – stwierdziła Lange. Zapowiedziała jednocześnie znalezienie innego miejsca.
Imigranci chcą do Niemiec. Powstanie tzw. centrum dublińskie
Tymczasem w mieście Eisenhuettenstadt w pobliżu granicy z Polską utworzone zostanie tzw. centrum dublińskie, czyli ośrodek przeznaczony dla osób ubiegających się o azyl, które wjechały do Niemiec przez inne państwa UE. Tacy migranci mają być jak najszybciej przekazywani do odpowiedzialnych za rozpatrzenie ich wniosków azylowych państw Unii.