Trump: Do więzienia Alcatraz znów trafią przestępcy. Głównie imigranci
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że jako nadzorujący Federalne Biuro Więziennictwa wyda polecenie odbudowy i ponownego otwarcie słynnego więzienia Alcatraz w Zatoce San Francisco. Mają się jego murach znaleźć najbardziej bezwzględni i brutalni przestępcy w Ameryce". "Kiedy byliśmy poważniejszym narodem to w dawnych czasach nie wahaliśmy się zamykać najniebezpieczniejszych przestępców i trzymać ich z dala od każdego, kogo mogliby skrzywdzić" – napisał Trump w mediach społecznościowych.
"Nie będziemy dłużej tolerować tych seryjnych przestępców, którzy sieją brud, rozlew krwi i chaos na naszych ulicach" – oświadczył Trump. Amerykański prezydent uczynił rozprawianie się z przestępstwami – zwłaszcza tymi popełnianymi przez migrantów – jednym kluczowych punktów swojej drugiej kadencji w Białym Domu. "Przez zbyt długi czas Ameryka była nękana przez okrutnych, brutalnych przestępców i recydywistów, wyrzutków społeczeństwa, którzy nigdy nie przyczynią się do niczego poza nędzą i cierpieniem” – dodał.
Legendarne więzienie
Do tego zamkniętego w 1963 roku więzienia trafiali najgorsi przestępcy. Przetrzymywano tam znanych amerykańskich gangsterów, takich jak np. Al Capone. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w San Francisco. Alcatraz było reklamowane jako najbezpieczniejsze więzienie w Ameryce ze względu na swoje położenie na wyspie, lodowate wody oceanu i silne prądy. Nigdy oficjalnie nie odnotowano żadnych udanych ucieczek z Alcatraz, chociaż pięciu więźniów, którzy próbowali ucieczki wciąż jest uznawanych jako "zaginionych i przypuszczalnie utoniętych".
Deportacje przestępców
Od chwili objęcia urzędu prezydenta 20 stycznia, Donald Trump nasila aresztowania i deportacje migrantów, którzy nie mają pozwolenia na pobyt w USA, pomimo całej krytyki ze strony obrońców praw obywatelskich i praw człowieka. Ogłosił także stan wyjątkowy na granicy USA z Meksykiem.
Ponadto Kongres USA uchwalił już bardziej rygorystyczne prawo migracyjne, zgodnie z którym migranci bez ważnego statusu pobytu będą teraz zatrzymywani w ośrodkach detencyjnych nie tylko za poważne przestępstwa, ale także za drobne wykroczenia jak kradzież w sklepie.