Trzy ważne wpisy premiera. Przypomniał, co Niemcy chcieli zrobić z Polską
"Niemiecki Generalplan Ost zakładał eksterminację Polaków w przypadku wygranej III Rzeszy niemieckiej. Płacąc niewyobrażalną cenę, Naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami hitlerowskimi. Staliśmy po stronie dobra przeciw absolutnemu złu" – napisał premier na Twitterze.
"Blisko 80 lat temu Polska padła ofiarą brutalnej agresji i bestialskiej okupacji hitlerowskich Niemiec. W czasie II WŚ zamordowanych zostało ponad 6 mln Polaków, w tym 3 mln Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia" – przypomniał Morawiecki w kolejnym wpisie.
"W Polsce okupowanej przez Niemcy nie istniał żaden 'polski reżim'- to wielkie niezrozumienie warunków wojny. Zarówno Polacy, jak i Żydzi byli bestialsko mordowani przez Niemców. Polscy żołnierze walczyli każdego dnia II WŚ o wolność i życie wszystkich narodów" – podkreślił szef szef rządu.
Oskarżenia wobec Polski
Tweety Mateusza Morawieckiego to reakcja na burzliwe wydarzenia z czwartku. Najpierw głośno było o wypowiedzi dziennikarki z USA, która stwierdziła, że podczas powstania w getcie warszawskim Żydzi "walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". Potem pojawiły się doniesienia o słowach premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który miał powiedzieć, że "naród polski współpracował z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów w ramach Holokaustu".
W przyszłym tygodniu w Jerozolimie ma się odbyć szczyt liderów Grupy Wyszehradzkiej. Według izraelskich mediów premier Morawiecki "poważnie rozważa" odwołanie tej wizyty. Z kolei prezydent Andrzej Duda proponuje, by przedstawiciele V4 zamiast w Jerozolimie spotkali się w Polsce – w prezydenckiej rezydencji w Wiśle.
Ustawa 447 wraca?
Już pierwszego dnia swojej wizyty w Warszawie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał nasz kraj, by rozstrzygnął kwestie związane ze zwrotem mienia ofiar Holokaustu. – Wzywam moich polskich kolegów, by poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa, dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły dobytek w czasie Holokaustu – powiedział szef dyplomacji USA.
W kwietniu 2018 r. amerykański Kongres przyjął tzw. ustawę 447, która przyznaje Departamentowi Stanu prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu, a także – co najważniejsze – udzielenia im pomocy w odzyskaniu żydowskich majątków bezdziedzicznych.