Premier: Depresja to nie powód do wstydu, ani do lekceważenia
W związku z przypadającym dziś Dniem Walki z Depresją, premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że jest to choroba, która może dotknąć każdego. "Depresja to nie powód do wstydu, ani do lekceważenia" – podkreślił.
Szef rządu zaapelował, abyśmy szczególnie dziś zwrócili się do bliskich nam osób zmagających się z tą chorobą z jednym prostym pytaniem: "jak mogę pomóc?". "Tylko tyle i aż tyle" – skwitował.
Czym jest depresja? Objawy
Depresja to choroba, która - według szacunków WHO - dotyka już 300 milionów ludzi na całym świecie. Do częstych jej objawów zaliczyć możemy m.in. obniżony lub obojętny nastrój, zaburzenia lękowe, osłabienie koncentracji, niską samoocenę, poczucie winy, problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe, myśli samobójcze, zaburzenia snu, utratę zdolności odczuwania przyjemności, zwiększony bądź zwiększony apetyt. Zwykle u pacjenta występuje kilka objawów, choć nie wszystkie muszą wystąpić równocześnie. Aby zdiagnozować depresję konieczne jest utrzymywanie objawów przynajmniej dwa tygodnie.
Przyczyny depresji
Przyczyny depresji możemy dzielić na: endogenne (genetyczne, metaboliczne); egzogenne (związane z obciążeniem chorobami somatycznymi, przyjmowanymi z ich powodu lekami działającymi depresjogennie, z uzależnieniem od leków uspokajających i nasennych, alkoholu i narkotyków); a także psychogenne (trudne wydarzenia życiowe, straty i zmiany).
Leczenie depresji
Decyzja dotycząca leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i historii konkretnego pacjenta. Przy łagodnym nasileniu choroby wystarczajaca może okazać się psychoterapia, w przypadkach cięższych także farmakoterapia. Nieleczona depresja może prowadzić do śmierci.
Więcej informacji na temat depresji dostępnych jest na stronie WYLECZ DEPRESJĘ.