Koronawirus. Bardzo niskie miejsce Polski w światowym rankingu
Prowadzony od listopada i aktualizowany co miesiąc ranking Bloomberga ma pokazywać odporność największych światowych gospodarek na pandemię i jakość życia zwykłych ludzi podczas kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego.
Bierze pod uwagę dziesięć wskaźników, oprócz podawanej proporcjonalnie do populacji liczby nowych infekcji i zgonów na COVID-19 jest to m.in. dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy czy stopień dostępności opieki zdrowotnej. Do ogólnej oceny wlicza się też procent mieszkańców danego kraju, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19.
Koronawirus. Które państwa radzą sobie najlepiej?
Pierwsza dziesiątka rankingu jest zdominowana przez kraje Azji i Australii, które szybko opanowały pandemię na swoim terenie. Oprócz znajdujących się na szycie zestawienia Nowej Zelandii, Singapuru i Australii jest tam również Tajwan, Korea Płd., Chiny, Japonia i Tajlandia.
Bloomberg zwraca uwagę na duży awans Izraela, który w ogłoszonej w czwartek marcowej edycji rankingu znalazł się na piątym miejscu, w lutym był na czternastym. Tak duża zmiana była możliwa dzięki prowadzonej najszybciej na świecie kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Dwie dawki preparatu przyjęła tam już ponad połowa mieszkańców.
W zestawieniu awansowały, chociaż już nie tak spektakularnie, również inne kraje które szybko szczepią swoich mieszkańców. Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na 11. pozycji i od lutego przesunęły się o cztery miejsca w górę, USA z 27. miejsca przeszły na 21. pozycję w rankingu, Wielka Brytania awansowała z 30. na 25. miejsce. Agencja podkreśla, że szybka akcja szczepień przekłada się na poprawę innych wskaźników epidemicznych, a także pozwala na rozluźnienie restrykcji, przez co szybko szczepiące kraje awansują w zestawieniu.
Katastrofalna pozycja Polski
Jak zauważa Bloomberg spada pozycja państw Europy, w której szczepienia przebiegają chaotycznie. W porównaniu z lutym Grecja spadła o 20 miejsc, na 40. pozycję, Rumunia o 15, na 46. miejsce, Włochy i Polska o 10, a Finlandia o 9.
Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa. Gwałtowny spadek w porównaniu z poprzednią edycją tłumaczony jest wzrostem liczy zakażeń i wprowadzeniem nowych obostrzeń. Według Bloomberga gorzej niż Polska z pandemią radzi sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.