Powszechne szczepienia w USA. Każdy może się zaszczepić
Poniedziałek był terminem wyznaczonym stanom na rozpoczęcie powszechnych szczepień przez prezydenta Joe Bidena.
Dziennik "New York Times" zauważa, że władze wszystkich składowych części federacji dostosowały się do tej daty. Jako ostatnie dołączyły Hawaje, Massachusetts, New Jersey, Oregon, Rhode Island i Vermont.
O możliwości zapisania niektórzy Amerykanie informowani są przez specjalne powiadomienia wysyłane na telefony komórkowe.
131 Amerykanów po pierwszej dawce
Do poniedziałku – jak szacuje amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) – pierwszą dawkę preparatu przeciw Covid-19 otrzymało ponad 131 mln Amerykanów, czyli około połowa wszystkich dorosłych w Stanach Zjednoczonych.
W kwietniu w USA administruje się średnio ponad 3 mln dawek szczepionki dziennie. Ponieważ proces szczepień przyspiesza, epidemiolodzy uważają, że osiągnięcie tzw. odporność stadnej na koronawirusa w kraju będzie możliwe jeszcze późną wiosną.
Oczekuje się, że jeszcze na wiosnę podaż szczepionek przekroczy w USA popyt. W związku z tym w amerykańskich stacjach telewizyjnych i internecie ruszyła akcja promująca szczepienia finansowana za środków publicznych.
Jednocześnie eksperci i przedstawiciele władz apelują do wszystkich Amerykanów, by dalej nosili maseczki, zachowywali dystans i unikali dużych zgromadzeń.
Szczepienia w Polsce
W poniedziałek na rządowych stronach podano, że w Polsce wykonano dotąd 8 893 076 szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką 6 599 297 i 2 293 779 dawką drugą. Po szczepieniach odnotowano 6292 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.
Od 27 grudnia ub.r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę zutylizowano w sumie 9811 dawek szczepionek.