Human Right Watch oskarża władze Izraela. "Zbrodnie przeciwko ludzkości"
Raport nosi tytuł "Przekroczony próg: władze izraelskie a zbrodnie apartheidu i prześladowań" i dotyczy sytuacji nie-Żydów w Izraelu. Władze tego państwa zostały w nim oskarżone o wprowadzanie apartheidu i prześladowanie ludności palestyńskiej.
"Zbrodnia apartheidu"
– Ostrzegano od lat, że jeśli polityka Izraela wobec Palestyńczyków się nie zmieni, za rogiem czai się apartheid – tłumaczy Kenneth Roth, dyrektor Human Rights Watch. – Nasza analiza pokazuje, że izraelskie władze już przekroczyły tę granicę – dodaje.
Human Rights Watch oceniła, że polityka izraelskiego rządu na terytoriach okupowanych wyczerpuje definicję apartheidu, zawartą w Konwencji o zwalczaniu i karaniu zbrodni apartheidu z 1973 roku oraz Statucie Rzymskim z 1998 roku. Według tych dokumentów apartheid to zbrodnia przeciwko ludzkości złożona z trzech elementów: "zamiaru utrzymania dominacji jednej grupy rasowej nad drugą; systematycznego ucisku grupy dominującej nad grupą zmarginalizowaną; oraz nieludzkiego postępowania".
Jak twierdzą autorzy raportu, Żydzi utrzymują dominację nad Palestyńczykami, stosując wobec nich "systematyczny ucisk" i dopuszczając się "nieludzkich czynów".
Wskazują m.in., że władze Izraela maksymalizują tereny dostępne dla Żydów, a z drugiej koncentrują Palestyńczyków w gęsto zaludnionych skupiskach, nakładają na nich ograniczenia w możliwości przemieszczania się, prowadzą masowe wysiedlenia i szeroko zakrojoną dyskryminację instytucjonalną oraz wprowadzają rządy oparte na wojsku.
Human Rights oczekuje reakcji ONZ i rewizji polityki USA
Human Rights Watch postuluje w związku z tym, by ONZ powołała komisję śledczą ds. systematycznej dyskryminacji i represji w Izraelu i Palestynie oraz powołania przedstawiciela ONZ ds. prześladowań i apartheidu.
Uważa ponadto, że Międzynarodowy Trybunał Karny powinien zająć się osobami odpowiedzialnymi za apartheid i prześladowania. Human Rights Watch domaga się międzynarodowych sankcji na urzędników zaangażowanych w te działania. Chodzi m.in. o zakaz podróży i zamrożenie aktywów.
Human Rights Watch oczekuje też rewizji polityki prowadzonej przez Stany Zjednoczone w zakresie udzielania pomocy wojskowej Izraelowi.
Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego
Od poniedziałku w Strefie Gazy i Izraelu trwają zamieszki. Przeprowadzone zostały też ataki rakietowe. W ciągu ostatnich czterech dni, co najmniej 109 osób zginęło w Strefie Gazy, w tym 29 dzieci – podali palestyńscy urzędnicy medyczni. Tylko w czwartek w enklawie zginęło 52 Palestyńczyków, co jest najwyższą liczbą w ciągu jednego dnia od poniedziałku.