Fijołek, Warchoł, czy Leniart? Kto wygrałby wybory w Rzeszowie?
Pracownia Indicator zapytała mieszkańców Rzeszowa, na kogo zagłosują w przedterminowych wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 13 czerwca. Wczoraj portal DoRzeczy.pl opublikował wyniki I tury.
Zgodnie z badaniem, liderem sondażu jest kandydat opozycji Konrad Fijołek, na którego wskazało 39 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się popierany przez byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca Marcin Warchoł z wynikiem 20 proc. Podium zamknęła kandydatka PiS i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart z poparciem na poziomie 15 proc. Czwarty i ostatni w zestawieniu był Grzegorz Braun z Konfederacji, na którego chce głosować 14 proc. respondentów. 12 proc. badanych nie wiedziało, na kogo oddać swój głos.
Ewentualna druga tura
Centrum Badań Marketingowych Indicator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl zapytało również mieszkańców Rzeszowa, na kogo zagłosują w ewentualnej II turze wyborów. Ankietowanym przedstawiono dwa warianty. W pierwszym z nich Konrad Fijołek mierzył się z Marcinem Warchołem, a w drugim – z Ewą Leniart.
W starciu z Warchołem na Konrada Fijołka chce zagłosować 47 proc. mieszkańców Rzeszowa (28 proc. "zdecydowanie", a "raczej" – 19 proc.). Popierany przez byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca Marcin Warchoł mógłby liczyć na poparcie 38 proc. wyborców ("zdecydowanie" chce głosować na niego 20 proc. badanych, a 18 proc. "raczej"). 15 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo odda głos.
Kandydatka PiS Ewa Leniart ma z Fijołkiem mniejsze szanse. Według sondażu zagłosowałoby na nią 35 proc. mieszkańców Rzeszowa (19 proc. "zdecydowanie" i 16 proc. "raczej"). Z kolei na kandydata opozycji swój głos w takim zestawieniu oddałoby 56 proc. wyborców (31 proc. "zdecydowanie", a raczej – 25 proc.). 9 proc. badanych nie wiedziało, na kogo odda głos.
Sondaż dotyczący preferencji politycznych w Rzeszowie został zrealizowany przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR metodą mixed-mode (połączenie techniki CATI i CAWI, czyli wywiady telefoniczne oraz ankiety on-line zrealizowane na panelu selekcyjnym). Pomiaru dokonano w dniach od 20 do 24 maja 2021 r. na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Rzeszowa figurujących w spisie wyborców bądź planujących dopełnić formalności przed wyborami na prezydenta miasta. Zrealizowano łącznie N=1000 wywiadów.
Wybory przesunięte na 13 czerwca
W połowie lutego prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ogłosił decyzję o rezygnacji ze stanowiska. Powodem jego odejścia jest zły stan zdrowia. Rezygnacja Ferenca oznacza dla Rzeszowa konieczność przeprowadzenia przedterminowych wyborów na urząd prezydenta miasta. Do czasu wyboru nowego włodarza w mieście będzie rządził komisarz wyznaczony przez rząd.
Według opublikowanego niedawno projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, wybory miały zostać zarządzone na 9 maja, ale ostatecznie zostały przesunięte na 13 czerwca.