Lidl podjął decyzję ws. niehandlowych niedziel
Potwierdziły się doniesienia Business Insider Polska, który dwa tygodnie temu informował, że Lidl przygotowuje się do otwarcia części swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Jak informują przedstawiciele sieci, do tej decyzji "zmusili" ich właściciele innych supermarketów, które już od jakiegoś czasu oferują możliwość zrobienia u nich zakupów w niedziele, nawet pomimo panującego zakazu.
Oświadczenie firmy
– Jako jedna z ostatnich sieci postanowiliśmy otworzyć część naszych sklepów w niedziele, aby najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów – powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.
– Równość i transparentność uwarunkowań prawnych jest dla nas bardzo ważna. Do decyzji o otwarciu części placówek zostaliśmy zmuszeni w wyniku działań innych uczestników rynku. Ta zmiana poprzedzona była długotrwałymi wnikliwymi analizami wielu uwarunkowań takich jak działania konkurentów oraz prośby i oczekiwania konsumentów – dodała.
Lidl ma skorzystać z wykorzystywanego od dawna sposobu "na placówkę pocztową". Supermarkety podpisują umowę z umowę o współpracy z firmą kurierską, aby móc funkcjonować jako placówka pocztowa. Lidl wykorzysta w tym celu firmy DHL oraz PointPack.
Biedronka placówką pocztową
Kilka tygodni temu sieć supermarketów Biedronka dzięki umowie z Pocztą Polską otworzyła w niedziele kilkadziesiąt sklepów. Biedronka testuje nową usługę w ramach współpracy z PP, dzięki której markety tej sieci mogą ominąć niedzielny zakaz handlu.
29 lipca do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który zakłada, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący. W nowej ustawie ma znaleźć się również doprecyzowana definicja przeważającej działalności handlowej. Projekt pilotuje poseł PiS Janusz Śniadek.