Kongres USA zajmie się sprawą demokracji w Polsce
O sprawie informuje korespondent RMF FM w USA Paweł Żuchowski.
Wysłuchanie w sprawie ograniczania demokracjina Węgrzech i w Polsce zorganizuje 3 listopada Komisja Helsińska przy Kongresie Stanów Zjednoczonych (Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) - ogłosił szef komisji, senator Ben Cardin.
W zapowiedzi wydarzenia poinformowano, że rządząca w Polsce koalicja podjęła kroki "podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości i ograniczające swobodę wypowiedzi".
Amerykański polityk ocenia, że w ostatniej dekadzie polskie władze podważały demokrację. Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky (organizacja Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS, Heather Conley (była dyplomata Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę) oraz Dalibor Rohacz (analityk think tanku American Enterprise Institute).
Spór o praworządność
W środę Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do zapłaty kary w wysokości miliona euro dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej.
"Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 EUR dziennie" – czytamy w środowym komunikacie prasowym TSUE.
Podkreślono w nim, że "poszanowanie środków tymczasowych zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r. jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego".
Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia TSUE do dnia, w którym rząd wypełni nałożone na niego zobowiązania, lub – w przypadku braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku.