TVN będzie miał nowego właściciela. Jest zgoda Komisji Europejskiej
Plan fuzji Discovery z WarnerMedia, należącym obecnie do koncernu telekomunikacyjnego AT&T, ogłoszono w maju br. Według zapowiedzi, połączona firma będzie działać pod nazwą Warner Bros. Discovery.
W 2023 roku nowy podmiot ma osiągnąć 52 mld dolarów wpływów, z czego ponad 15 mld dolarów od subskrybentów cyfrowych. W ubiegłym roku Discovery i WarnerMedia łącznie miały 39 mld dolarów przychodów.
Koncern powstały w efekcie fuzji będzie obecny w ponad 220 krajach i 50 obszarach językowych. Jego biblioteka wideo będzie liczyć ponad 200 tys. godzin – informują Wirtualne Media.
"Zgoda Komisji Europejskiej to milowy krok"
– Zgoda Komisji Europejskiej to krok milowy do sfinalizowania naszej ogłoszonej transakcji z AT&T – stwierdził David Zaslav, prezes i CEO w Discovery, który ma zostać szefem połączonego podmiotu.
Do WarnerMedia należą przede wszystkim nadawcy telewizyjni CNN, HBO i Cartoon Network, a także wytwórnia filmowa Warner Bros. W połowie 2018 roku firma, wówczas działająca pod nazwą Time Warner, została przejęta przez operatora telekomunikacyjnego AT&T za ok. 85 mld dolarów.
Koncern Discovery w latach 2012-2015 roku przejął 100 proc. udziałów Eurosportu, a na początku 2018 roku za 14,6 mld dolarów kupił Scripps Networks Interacitve, ówczesnego właściciela Grupy TVN, płacąc 8,4 mld dolarów w gotówce, a resztę w swoich akcjach.
Sejm przyjął "lex TVN"
Wokół TVN znów zrobiło się głośno po tym, jak 17 grudnia Sejm odrzucił senackie weto do nowelizacji ustawy medialnej, znanej szerzej jako "lex TVN". Ustawa trafiła już na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który na podjęcie decyzji ma 21 dni.
Zdaniem władz telewizji TVN, nowelizacja ustawy medialnej zmusza jej właściciela, czyli koncern Discovery, do sprzedaży udziału w spółce. Jeśli Discovery tego nie zrobi, stacje TVN nie będą mogły nadawać na dotychczasowych koncesjach.