Ekspert: Decyzja o twardym lockdownie byłaby przedwczesna
Lekarz w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że izolacja Polaków teraz nie sprawdziłaby się "między innymi ze względów psychologicznych".
Ekspert jest również zdania, iż wariant Omikron koronawirusa (Sars-CoV-2) najprawdopodobniej krąży już w polskim społeczeństwie. Właśnie dlatego Parczewski nie uważa, aby tzw. twardy lockdown w Polsce był aktualnie odpowiedni. – Nie jestem zwolennikiem twardego lockdownu na ten moment. Jeśli jednak ta sytuacja znowu się rozpędzi, być może trzeba będzie wrócić do tej dyskusji, ale po połowie stycznia 2022 roku – zaznaczył.
Epidemia w Polsce
– Sytuacja epidemiczna w Polsce pozostaje zła, na granicy bardzo złej. Szpitale są pełne, sumaryczna liczba chorych hospitalizowanych nam się kumuluje, liczba zgonów jest bardzo wysoka, a w zanadrzu mamy wariant Omikron, który prawdopodobnie będzie dominował w najbliższych tygodniach – powiedział prof. Miłosz Parczewski, który jest członkiem Rady Medycznej ds. COVID-19, powołanej przez premiera Mateusza Morawieckiego przy jego Kancelarii.
Specjalista zaznaczył, że dotychczas każdy nowy wariant koronawirusa wiązał się ze zwiększeniem liczby hospitalizacji i z cięższym przebiegiem zakażenia. Omikron ma być "nieco lżejszy". Z drugiej strony – "zaczyna trochę obchodzić szczepienia" – zauważył medyk. – Nawet jeżeli będzie nieco łagodniejszy, ale tych infekcji będzie dużo, to przełoży się to na duże obciążenie systemów opieki zdrowotnej – stwierdził lekarz naczelny ds. COVID-19 w szczecińskim szpitalu wojewódzkim.
Nowe dane MZ
W czwartek, 23 grudnia resort zdrowia odnotował 17 156 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 616 osób z COVID-19. W prawie 75 proc. to osoby niezaszczepione, jeśli chodzi o przypadki śmiertelne – przekazał wiceminister Waldemar Kraska.
– To kolejny spadek o ponad 22 proc. tydzień do tygodnia. Widzimy, że ten trend spadkowy, jeśli chodzi o zakażenia utrwalił się. Niestety, 616 osób przegrało walkę z COVID-19 – oznajmił wiceszef MZ na antenie Polskiego Radia.