Niedzielski poda się do dymisji?
Minister zdrowia Adam Niedzielski sugeruje, że od przyjęcia "ustawy hocowej" uzależnia swoją przyszłość w rządzie – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM.
Niedzielski odejdzie z rządu?
Projekt ustawy określany jest też jako „ustawa segregacyjna” oraz „ustawa o weryfikacji covidowej”. Jego istotą jest nadanie pracodawcom możliwości żądania od pracowników informacji, czy przyjęli szczepionkę na COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.
Według informacji RMF Adam Niedzielski w rozmowach z władzami partii zaczął otwarcie mówić, że jeśli ustawa nie zostanie przyjęta, odejdzie z pracy w resorcie. Na konferencji prasowej w poniedziałek Niedzielski przekonywał jednak, że po konsultacjach z premierem Morawieckim i prezesem Kaczyńskim uzyskał "zapewnienie, że ustawa będzie procedowana, poddana drugiemu czytaniu". Okazja do sprawdzenia tych deklaracji będzie już w przyszłym tygodniu.
Lex Hoc
W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt. Z kolei 5 stycznia na Komisji Zdrowia odbyło się w tej sprawie wysłuchanie publiczne. Z 71 wypowiadających się podmiotów tylko jeden poparł wprowadzenie ustawy segregacyjnej. Wszyscy pozostali byli temu przeciwni.
Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Projektowi mocno sprzeciwia się Konfederacja, która wniosła podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, żeby ustawa weszła w życie w 2099, 2095 lub 2082 roku lub żeby zmienić nazwę na: „projekt ustawy o zaprowadzeniu apartheidu sanitarnego w outsourcingu pracodawców”. Poprawki Konfederacji, a także PO i Lewicy zostały odrzucone.
Wiadomo, że również część polityków z obozu rządzącego sprzeciwia się regulacji. Reprezentacja tej grupy posłów spotkała się z władzami PiS w środę. W spotkaniu oprócz Jarosława Kaczyńskiego uczestniczyli też premier Mateusz Morawiecki i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Prezes PiS dał grupie „wolną rękę” w głosowaniu nad ustawą.
W czasie pracy nad projektem poseł Siarkowska zgłosiła poprawkę, by zwolnić ze szczepienia na COVID osoby, które mają wysoki poziom przeciwciał. Wiceminister Kraska zasięgnie w tej sprawie opinii konsultantów. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że wystąpił w tej sprawie o opinię konsultantów krajowych.
Rezygnacje członków Rady Medycznej
Na piątkowym posiedzeniu Rady Medycznej z premierem i ministrem zdrowia 13 z 17 członków złożyło rezygnację.
Informację jeszcze przed spotkaniem podał nieoficjalnie „Dziennik Gazeta Prawna”. Rozmówca DGP przekazał, że powodem chęci rezygnacji przez część członków Rady Medycznej ma być fakt, że rząd nie bierze pod uwagę w swojej polityce wszystkich rekomendacji Rady. Rada Medyczna wystosowała w tej sprawie oświadczenie.
Rząd wielokrotnie wyjaśniał, że oprócz rekomendacji Rady Medycznej, musi brać pod uwagę jeszcze inne czynniki, m.in. o charakterze społecznym i gospodarczym.
Od dawna mówiliśmy, że należy Polaków leczyć, a nie zostawiać w domach na paracetamolu – skomentował Rafał Piech, współzałożyciel ruchu ''Polska Jest Jedna'' i prezydent Siemianowic Śląskich w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl. jak dodał, nic lepszego niż rezygnacja członków Rady Medycznej nie mogło nas spotkać.