Media: PAŻP wycofała się z porozumienia. Loty zagrożone?
Pod koniec kwietnia tego roku Agencja i kontrolerzy zakończyli negocjacje. Stronom sporu udało się wypracować porozumienie. – Mamy przełom w negocjacjach ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego – informował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego trwały kilka tygodni i dotyczyły między innymi bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania.
Loty zagrożone?
"PAŻP wycofuje się z porozumienia, wyloty na wakacje zagrożone – mówią kontrolerzy lotów. Wkrótce ich oświadczenie" – podało w poniedziałek Radio Zet.
Zdaniem kontrolerów, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nie zgadza się na sześć punktów zawartego porozumienia. Chodzi między innymi o wyrównanie pensji pracowników do wysokości inflacji oraz wprowadzenie programu, który umożliwiłby przejście ze stanowiska kontrolera do innych zadań po ukończeniu 57. roku życia.
Brak porozumienia oznacza, że po 10 lipca kontrolerzy mogą odejść z pracy.
Jak informuje Radio Zet, PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Rozporządzenie rządu
Wcześniej rząd zapowiadał, że zaakceptuje wszystkie żądania związane z bezpieczeństwem, a dalsze rozmowy i spotkania miały dotyczyć już tylko podwyżek i czasu pracy.
26 kwietnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. ograniczeń w ruchu lotniczym, "w związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze". Jak podano w dokumencie, ograniczenie w ruchu ma związek z "ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze oraz obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego".