Szczyt G7. Scholz podejmie temat Planu Marshalla dla Ukrainy
Kanclerz Niemiec bierze udział w szczycie liderów politycznych państw G7, który rozpoczął się w niedzielę 26 czerwca i potrwa do wtorku.
Niemcy są gospodarzem wydarzenia. Spotkanie szefów państw i rządów siedmiu wiodących uprzemysłowionych państw odbywa się na przemian w każdym z nich: w Niemczech, Francji, Włoszech, Japonii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i USA. Tym razem zjazd ma miejsce w Schloss Elmau w Bawarii.
Plan Marshalla dla Ukrainy?
Jak pisze Deutsche Welle, Scholz zaangażował się silnie w opracowanie dla Ukrainy, który byłby programem podobnym do amerykańskiego Planu Marshalla dla powojennej Europy.
Kanclerz Niemiec przekazał w oświadczeniu, że w trakcie swojej wizyty na Ukrainie myślał o niemieckich miastach zniszczonych podczas drugiej wojny światowej. – Tak, jak wtedy zniszczona przez wojnę Europa wymagała pomocy z zewnątrz, tak dziś także Ukraina potrzebuje planu Marshalla dla jej odbudowy – stwierdził niemiecki polityk. Jak dodał, chodzi tu o zadanie na miarę pokolenia, a może całych pokoleń.
Przemawiając w Bundestagu oznajmił z kolei, że liczy się z tym, że wojna na Ukrainie potrwa jeszcze przez jakiś czas. W związku z tym, podobnie jak w przypadku planu Marshalla, Zachód musi nastawić się na długotrwały proces odbudowy Ukrainy.
– Będziemy potrzebować wielu miliardów euro i dolarów na jej odbudowę i to przez wiele lat – powiedział, dodając, że kijów może nadal liczyć na wzmożoną pomoc ze strony "zjednoczonych sił europejskich".
Uczestnicy i tematy
Pomysł ten będzie przedmiotem rozmów na szczycie grupy G7.
Oprócz Scholza w G7 biorą również udział: premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Mario Draghi, premier Japonii Fumio Kishida, premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Wcześniej niewiadomą pozostawało, czy Demokrata przyjedzie na wydarzenia, czy będzie łączył się z uczestnikami w trybie zdalnym.
Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali również: prezydent Ukrainy, a także szefowie rządów Indii, RPA, Argentyny, Senegal i Indonezji.
Jednym z wiodących tematów rozmów ma być światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Przywódcy państw G7 omówią również kwestie dotyczące zwalczania przyszłych "pandemii" i kryzys klimatyczny. Mają też rozmawiać o "promowaniu międzynarodowej współpracy gospodarczej i społecznej na rzecz zrównoważonego rozwoju", czyli o agendzie Davos.