Reforma szpitalnictwa. "Ustawa cały czas jest kamieniem milowym"
– Ustawa o reformie szpitalnictwa i powołaniu Agencji Rozwoju Szpitali cały czas jest "kamieniem milowym" w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i powinna zostać przyjęta przez Sejm do końca września tego roku. (...) Jesteśmy po konsultacjach publicznych – poinformował szef resortu zdrowia w poniedziałkowej rozmowie w radiu RMF FM, cytowanej przez ISBnews.
Reforma szpitali
Informacja o projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w grudniu ubiegłego roku. Z wiadomości wynikało, że rozwiązania mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w drugim kwartale 2022 roku. Następnie projekt został skierowany do konsultacji społecznych. Zakłada on między innymi powołanie Agencji Rozwoju Szpitali, która miałaby być odpowiedzialna za wspieranie i monitorowanie procesów naprawczych w szpitalach. Miałaby też organizować i koordynować wspólne zakupy, a także świadczyć wsparcie finansowe i eksperckie dla szpitali. Przewidziano również kategoryzację szpitali – od kategorii A dla placówek medycznych w dobrej sytuacji ekonomiczno-finansowej po D dla placówek wymagających pilnego wdrożenia działań naprawczych. W trakcie konsultacji zgłoszono blisko 1,8 tys. uwag. Kilkaset zostało uwzględnionych.
Minister Adam Niedzielski podtrzymał, że w przyszłym roku ma odbyć się pilotaż związany z wdrażaniem ustawy. – Tutaj jest ustalenie takie, że w roku 2024 nastąpi pierwsza ocena powszechna, a w roku 2023 będzie ocena w ramach pilotażu – prawdopodobnie w porozumieniu z Bankiem Światowym – powiedział.
Wypłata środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy odbywa się w transzach po przyjęciu przez państwo członkowskie Unii Europejskiej zapowiadanych reform (tzw. kamieni milowych).