„Historia, tożsamość, przyszłość. Dzień otwarty w Bibliotece im. Janusza Kurtyki”
Biblioteka im. Janusza Kurtyki posiada wyjątkowy księgozbiór, którego znaczną część stanowią pozycje zebrane przez prof. Janusza Kurtykę. Uzupełnieniem są również pozycje nabyte przez Fundację im. Janusza Kurtyki z dziedziny historii najnowszej, wydane poza granicami Polski w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, o tematyce historii Polski.
Biblioteka mieści się w murach dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie m.in. brutalnie przesłuchiwano, a następnie mordowano działaczy, żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W zbiorach znajdują się również kopie protokołu przesłuchania ppłk. Łukasza Cieplińskiego, Prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN”.
To wyjątkowe miejsce, które udostępnione jest dla wszystkich, aby móc obcować z literaturą średniowiecza, epoki nowożytnej oraz historii I, II wojny światowej, jak i publikacji z zakresu historii najnowszej.
Wielka skarbnica wiedzy zawierająca woluminy ciężko dostępne w bibliotekach w Polsce, której powyższa informacja przedstawia tylko część zasobu.
Jaki był proces katalogowania, sygnowania ponad 15 tys. woluminów?
Co mieściło się w miejscu dawnej Biblioteki im. Janusza Kurtyki kilkadziesiąt lat temu?
Jakie książki XVIII-XIX wieczne znajdziecie Państwo w Bibliotece?
Na te pytania odpowiedź znaleźć można odwiedzając Bibliotekę w trakcie dnia otwartego17 listopada 2022 r.
Program dnia otwartego przedstawia się następująco:
W godz. 10-18:
- Możliwość zwiedzania Biblioteki zapoznania się ze zbiorami
- Zapoznanie się z najważniejszymi, najciekawszymi pozycjami ze zbioru prof. Janusza Kurtyki
- Zapoznanie się z najważniejszymi, najciekawszymi pozycjami pozyskanymi przez Fundację im. Janusza Kurtyki
- Krótkie prelekcje nt. działalności Fundacji
- Zakup książek Fundacji
- Możliwość wpisania się do Księgi Pamiątkowej Fundacji
- Wręczenie karty bibliotecznej uczestnikom wydarzenia, przyszłym czytelnikom Biblioteki
- Emisja spotu "Biblioteka"
W godz. 18-20:
- Uroczyste otwarcie Biblioteki im. Janusza Kurtyki
O Fundacji:
Fundacja im. Janusza Kurtyki została powołana w 2016 roku, by służyć promocji Rzeczypospolitej Polskiej, jej historii i historiografii, w kraju i za granicą. Stawia sobie za cel dbanie o Jej dobre imię oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i obywatelskiej, a także postaw patriotycznych. Misją Fundacji jest wyjście naprzeciw wyzwaniom w zakresie polityki historycznej oraz jej współkształtowanie poprzez realizację konkretnych programów.
Drugim kluczowym aspektem działalności Fundacji jest upamiętnienie dorobku jej Patrona. Stworzyliśmy Bibliotekę, zawierającą zbiór literatury z zakresu mediewistyki i historii najnowszej, którego bazę i dominującą część stanowi bogaty księgozbiór Janusza Kurtyki.