Biblioteka im. Janusza Kurtyki posiada wyjątkowy księgozbiór, którego znaczną część stanowią pozycje zebrane przez prof. Janusza Kurtykę. Uzupełnieniem są również pozycje nabyte przez Fundację im. Janusza Kurtyki z dziedziny historii najnowszej, wydane poza granicami Polski w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, o tematyce historii Polski.
Biblioteka mieści się w murach dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie m.in. brutalnie przesłuchiwano, a następnie mordowano działaczy, żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W zbiorach znajdują się również kopie protokołu przesłuchania ppłk. Łukasza Cieplińskiego, Prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN”.
To wyjątkowe miejsce, które udostępnione jest dla wszystkich, aby móc obcować z literaturą średniowiecza, epoki nowożytnej oraz historii I, II wojny światowej, jak i publikacji z zakresu historii najnowszej.
Wielka skarbnica wiedzy zawierająca woluminy ciężko dostępne w bibliotekach w Polsce, której powyższa informacja przedstawia tylko część zasobu.
Jaki był proces katalogowania, sygnowania ponad 15 tys. woluminów?
Co mieściło się w miejscu dawnej Biblioteki im. Janusza Kurtyki kilkadziesiąt lat temu?
Jakie książki XVIII-XIX wieczne znajdziecie Państwo w Bibliotece?
Na te pytania odpowiedź znaleźć można odwiedzając Bibliotekę w trakcie dnia otwartego17 listopada 2022 r.
Program dnia otwartego przedstawia się następująco:
W godz. 10-18:
- Możliwość zwiedzania Biblioteki zapoznania się ze zbiorami
- Zapoznanie się z najważniejszymi, najciekawszymi pozycjami ze zbioru prof. Janusza Kurtyki
- Zapoznanie się z najważniejszymi, najciekawszymi pozycjami pozyskanymi przez Fundację im. Janusza Kurtyki
- Krótkie prelekcje nt. działalności Fundacji
- Zakup książek Fundacji
- Możliwość wpisania się do Księgi Pamiątkowej Fundacji
- Wręczenie karty bibliotecznej uczestnikom wydarzenia, przyszłym czytelnikom Biblioteki
- Emisja spotu "Biblioteka"
W godz. 18-20:
- Uroczyste otwarcie Biblioteki im. Janusza Kurtyki
O Fundacji:
Fundacja im. Janusza Kurtyki została powołana w 2016 roku, by służyć promocji Rzeczypospolitej Polskiej, jej historii i historiografii, w kraju i za granicą. Stawia sobie za cel dbanie o Jej dobre imię oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i obywatelskiej, a także postaw patriotycznych. Misją Fundacji jest wyjście naprzeciw wyzwaniom w zakresie polityki historycznej oraz jej współkształtowanie poprzez realizację konkretnych programów.
Drugim kluczowym aspektem działalności Fundacji jest upamiętnienie dorobku jej Patrona. Stworzyliśmy Bibliotekę, zawierającą zbiór literatury z zakresu mediewistyki i historii najnowszej, którego bazę i dominującą część stanowi bogaty księgozbiór Janusza Kurtyki.