Rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Wzruszające nagranie
"24 lutego miliony z nas dokonały wyboru. Nie biała flaga, ale niebiesko-żółta. Nie uciekając, ale stawiając czoła. Opór i walka" – napisał polityk.
"Był to rok bólu, smutku, wiary i jedności. I w tym roku pozostaliśmy niepokonani. Wiemy, że rok 2023 będzie rokiem naszego zwycięstwa!" – dodał Zełenski.
"Jesteśmy obecni". Nagranie sprzed roku
Internauci przypominają nagranie Zełenskiego z 25 lutego 2022 roku, na którym widać go w Kijowie wraz z innymi przedstawicielami władz. Zełeński zapewnił, że nadal będzie bronić ojczyzny ze stolicy. Wcześniej rosyjskie ośrodki dezinformacyjne podawały, że prezydent opuścił stolicę państwa.
– Nasze wojsko – obecne, obywatele – obecni. Wszyscy są obecni. Wszyscy bronią swojej niezależności i państwa. I będziemy dalej bronić. Chwała naszym obrońcom i obrończyniom. Chwała Ukrainie. Chwała Bohaterom – mówi na nagraniu Zełeński.
Obok niego widać szefa administracji prezydenta Andrija Jermaka, premiera Denysa Szmyhala, Mychajło Podolaka z biura prezydenta Ukrainy i szefa frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamiję.
Rezolucja ONZ
Dzień przed rocznicą rosyjskiej agresji odbyła się nadzwyczajna sesja specjalna ONZ. Organizacja przyjęła w rezolucję wzywającą do przywrócenia pokoju.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło w przeddzień pierwszej rocznicy rozpoczęcia nowej fazy wojny Rosji przeciwko Ukrainie, rezolucję wzywającą Moskwę do bezwarunkowego wycofania wojsk z Ukrainy – terytorium uznanego przez prawo międzynarodowe terytorium Ukrainy – i apelującą o zaprzestanie działań wojennych.
Rok wojny Rosji z Ukrainą
Nowa faza wojny trwa już prawie rok. 24 lutego wojska rosyjskie wtargnęły na terytorium Ukrainy. Inwazja została poprzedzona żądaniem Kremla wobec NATO w zakresie wykluczenia możliwości dalszego poszerzania Sojuszu i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.