Turcja: Usilnie pracujemy nad odnowieniem "umowy zbożowej"
"Black Sea Grain Initiative", w której pośredniczyły ONZ i Turcja w lipcu zeszłego roku, umożliwiła eksport zboża z trzech ukraińskich portów, które zostały zajęte przez Rosjan w ramach rozpoczętej 24 lutego 2022 r. agresji. Umowa została przedłużona w listopadzie i wygaśnie 18 marca, chyba że będzie zgoda na jej odnowienie. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ pozwala na zaopatrzenia w zboże krajów Afryki. Zawieszenie eksportu zboża mogłoby doprowadzić do poważnych problemów żywnościowych na tym kontynencie.
Rosja sygnalizuje, że jest niezadowolona z niektórych aspektów umowy.
– Ciężko pracujemy nad sprawnym wdrożeniem i dalszym rozszerzeniem "umowy zbożowej" dot. Morza Czarnego – powiedział minister Mevlut Cavusoglu podczas przemówienia na konferencji ONZ w sprawie krajów najsłabiej rozwiniętych, która odbyła się w Dosze w Katarze. Szef MSZ Turcji dodał, że rozmawiał również o potrzebie przedyskutowania przedłużenia umowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.
Według Wspólnego Centrum Koordynacyjnego w Turcji, które nadzoruje wdrażanie umowy, prawie 23 miliony ton zboża i innych artykułów spożywczych zostało wyeksportowanych w ramach Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego od 3 marca.
Rosja powie "nie"?
Tymczasem Rosja oświadczyła, że zgodzi się na przedłużenie umowy zbożowej dot. Morza Czarnego tylko wtedy, gdy uwzględnione zostaną interesy jej własnych producentów rolnych. W niedzielę Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, powtórzyła to stanowisko.
"Jeśli ta umowa jest równa, to zawsze wypełnialiśmy naszą część i będziemy ją wypełniać we wszystkich umowach" – powiedziała w rozmowie z TASS, dodając, że Rosja będzie przeciwna "podżeganiu i machinacjom".
Moskwa twierdzi, że wynikające z zachodnich sankcji ograniczenia dot. branży płatniczej, logistycznej i ubezpieczeniowej, stanowią "barierę" w możliwości eksportu jej zboża i nawozów.