Wiceminister Kaleta: Potrzebna jest pilna pomoc dla Polski
Delegacja Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, z dyrektorem Michaelem O'Flahertym na czele, spędziła w Polsce pięć dni. Szczególny kontekst wizyty stanowiła masowa migracja Ukraińców do krajów członkowskich UE od chwili rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę. W centrum zainteresowania delegacji znalazła się właśnie sytuacja osób uciekających z Ukrainy do naszego kraju.
Podczas piątkowego spotkania z wiceministrem sprawiedliwości Sebastianem Kaletą dyrektor unijnej agencji wyraził duże uznanie dla działań polskiego rządu na rzecz wsparcia ukraińskich uchodźców wojennych, którzy po napaści wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę znaleźli schronienie w naszym kraju. O’Flaherty podziękował za działania, które podejmuje także wymiar sprawiedliwości na rzecz ścigania odpowiedzialnych za zbrodnie popełniane przez rosyjskich agresorów na terytorium Ukrainy.
Sytuacja ukraińskich uchodźców w Polsce
W trakcie swojego wystąpienia Sebastian Kaleta podkreślił wysiłek polskich władz na rzecz stworzenia ukraińskim imigrantom warunków do normalnego życia. Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że dzięki rozwiązaniom prawnym, które błyskawicznie przyjął polski rząd i polski parlament, przebywający na terytorium Polski Ukraińcy uzyskali uprawnienia podobne do polskich obywateli, a większość osób dorosłych, które po wybuchu wojny schroniły się w Polsce, pracuje legalnie.
Polityk Solidarnej Polski przypomniał, że Polska przyjęła zdecydowanie największą spośród wszystkich państw liczbę uchodźców z Ukrainy, a to pociąga za sobą ogromne koszty. – W związku z tym, potrzebna jest pilna pomoc dla Polski z funduszy Unii Europejskiej – powiedział. I dodał: "Jednak my, nie czekając na tę pomoc, działamy i pomagamy. I będziemy działać dalej".
"Rozwiązania sprawdziły się"
Michael O’Flaherty przekazał wiceministrowi Kalecie raport na temat wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę na prawa podstawowe w państwach Unii Europejskiej.
Dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE zauważył, że rozwiązania zastosowane przez polskie władze sprawdziły się i mogą być uznane za "dobre praktyki", które będą rekomendowane innym państwom Unii Europejskiej. Dotyczy to nie tylko kwestii związanych z migracją. Szczególne uznanie w oczach Agencji Praw Podstawowych UE znalazła przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa antyprzemocowa, która skutecznie broni kobiety przed przemocą domową.