Prezydent Brazylii zdenerwowany na Zełenskiego. "Jest dorosły. Wie, co robi"
Lula powiedział, że jest "zmartwiony" tym, że on i Zełenski nie spotkali się na szczycie G7. Według prezydenta Brazylii do rozmowy nie doszło, ponieważ jego ukraiński odpowiednik się spóźnił.
– Nie zawiodłem się. Byłem zdenerwowany, ponieważ chciałbym się z nim spotkać i przedyskutować sprawę – powiedział Lula dziennikarzom na konferencji prasowej przed powrotem do domu z Japonii. – Ale Zełenski jest dorosły. Wie, co robi – dodał.
Brazylijski prezydent stwierdził również, że ani Zełenski, ani prezydent Rosji Władimir Putin nie chcą pokoju. Według niego "na razie obaj są przekonani, że wygrają wojnę".
Lula od dawna naciska na negocjacje pokojowe i proponuje Brazylię jako mediatora wraz z innymi "neutralnymi" państwami, za które uważa m.in. Chiny i Indie.
Wojna na Ukrainie. Prezydent Brazylii krytykuje USA i UE
W kwietniu Lula wywołał krytykę Zachodu, wzywając amerykańskich i europejskich partnerów do zaprzestania dostaw broni na Ukrainę, mówiąc, że przedłużają w ten sposób wojnę. Rzecznik Białego Domu oskarżył go wtedy o "papugowanie rosyjskiej i chińskiej propagandy".
Po fali krytyki, brazylijski przywódca stonował swoje wypowiedzi i podczas wizyty w Portugalii i Hiszpanii potępił naruszenie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy.
Ale w poniedziałek Lula ponownie skrytykował Stany Zjednoczone. Według niego prezydent USA Joe Biden wysłał wiadomość, że "Putin musi się poddać i zapłacić za wszystko, co zniszczył". – Ta wiadomość nie pomaga – stwierdził prezydent Brazylii.
Szczyt G7. Dlaczego nie doszło do spotkania Luli z Zełenskim?
Lula powiedział też, że jego zespół zaplanował spotkanie z Zełenskim na niedzielne popołudnie, ale ukraiński przywódca spóźnił się, a potem nie mogli się już spotkać ze względu na "napięty harmonogram".
Prezydent Ukrainy otrzymał na szczycie w Hiroszimie zdecydowane wsparcie od przywódców G7 (USA, Japonia Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Kanada) w tym długo oczekiwane zielone światło od Stanów Zjednoczonych dla dostępu do myśliwców F-16.
W kwietniu Lula zaproponował Kijowowi oddanie Moskwie Półwyspu Krymskiego w celu zakończenia wojny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odpowiedziało, że kraj nie handluje swoim terytorium.