Pomoc dla polskich przedsiębiorstw. Komisja Europejska podjęła decyzję
Program został zatwierdzony zgodnie z tymczasowymi ramami pomocy państwa na wypadek kryzysu w celu wsparcia środków w sektorach kluczowych dla przyspieszenia transformacji ekologicznej i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
"W ramach programu pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się handlem lub skupem kukurydzy. Celem programu jest wsparcie kwalifikujących się beneficjentów, którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z brakiem stabilności na rynku rolnym spowodowanym obecnym kryzysem geopolitycznym" – czytamy w komunikacie.
Komisja uznała, że program jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o Funkcjonowaniu UE oraz warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. Na tej podstawie Bruksela zatwierdziła środek zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.
KE zatwierdziła polski program pomocy dla producentów zbóż
Na początku października KE zatwierdziła analogiczny program pomocowy o wartości 132,3 mln euro (610 mln zł dla producentów zbóż i nasion oleistych. Będą mogli przystąpić do niego producenci zbóż i nasion oleistych, którzy spełniają kryteria określone w ramach środków nadzwyczajnych wdrożonych przez Polskę w celu wsparcia tych sektorów zgodnie z przepisami rozporządzeń UE, lecz ze względu na przekroczenie liczby złożonych wniosków, nie mogli otrzymać pomocy.
Pomoc nie może przekroczyć 250 tys. euro na beneficjenta i zostanie przyznana nie później niż do 31 grudnia 2023 r. Komisja uznała, że program jest "konieczny, odpowiedni i proporcjonalny", aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego.
Bruksela zdejmuje embargo na zboże z Ukrainy, Polska wprowadza własne
15 września br. Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu embarga na ukraińskie zboże i produkty rolne. W odpowiedzi Polska, Węgry i Słowacja wprowadziły jednostronne ograniczenia. Władze w Kijowie zareagowały na to złożeniem skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko tym trzem krajom, którą następnie zawiesiły.
UE w czerwcu ub. roku wprowadziła liberalizację całego przywozu z Ukrainy i zawiesiła środki ochrony handlu wobec ukraińskich przedsiębiorstw. Regulacja, która początkowo obowiązywała przez rok, została przedłużona o kolejny rok.