Cyryl poszukiwany listem gończym. Patriarcha usprawiedliwiał zbrodnie wojenne
W listopadzie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oskarżyła o popełnienie trzech przestępstw Władimira Gundiajewa czyli patriarchę Cyryla. Naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy, przygotowanie i prowadzenie agresywnych działań zbrojnych lub wojny napastniczej, a także zaprzeczanie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę i gloryfikowanie jej uczestników — to trzy zarzuty, które postawiły ukraińskie władze Cyrylowi.
SBU twierdzi, że duchowny "jest członkiem ścisłego kręgu rosyjskiego kierownictwa wojskowego i politycznego i był jednym z pierwszych, którzy publicznie poparli pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie".
Jeśli patriarcha Cyryl wjedzie na terytorium Ukrainy, zostanie w trybie natychmiastowym aresztowany. Duchowny jest już objęty sankcjami w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Czechach. Estonii i Litwie. Patriarcha ma zakaz wjazdu do tych państw.
Ukraińskie władze wcześniej umieściły czołówkę rosyjskich władz na liście osób poszukiwanych. Podobne oskarżenia wobec ukraińskich władz wysunął Rosyjski Komitet Śledczy. List gończy rosyjskie służby wydały także za piosenkarką Susaną Jamaladinową, znaną jako Jamala.
Rosja ściga ukraińskich celebrytów
Ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji oskarża 40-letnią zwyciężczynie Eurowizji o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji nt. rosyjskiej armii – donosi rosyjski niezależny portal informacyjny Mediazona. Serwis podał, że w październiku Moskwa umieściła Jamalę na liście osób poszukiwanych, a w listopadzie piosenkarka został aresztowany zaocznie przez rosyjski sąd. W bazie danych rosyjskiego MSW widnieje zapis, który informuje o tym, że podstawą poszukiwań jest "artykuł karny", ale nie wiadomo, o który dokładnie chodzi.
W kwietniu ubiegłego roku dziennik "Izwiestija" napisał, że Jamala ma zakaz wyjazdu do Rosji przez najbliższe 50 lat. Na liście znaleźli się także inni ukraińscy artyści, dziennikarze i pracownicy sektora kultury.
Jamala wielokrotnie głośno krytykowała okupację Półwyspu Krymskiego przez Rosję, a także inwazję na Ukrainę z 24 lutego 2022 r. W 2016 roku wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji, wykonując utwór pt. "1944", która opowiada o deportacji i czystkach etnicznych dokonanych na około 200 tys. Tatarów krymskich przez władze sowieckie w maju 1944 r.