Minister edukacji zapowiada redukcję materiału z niektórych przedmiotów
Wobec narastającego sporu związanego ze zmianą władzy, który w niezwykle jaskrawy sposób objawił się przy sprawach mediów publicznych, zatrzymania skazanych przez sąd posłów PiS, a następnie z próbą odwołania prokuratura krajowego przez nowego prokuratora generalnego, na dalsze tło zszedł cały szereg innych zagadnień, w tym zmiany w szkolnictwie, zapowiadane przez nowe władze.
Minister Nowacka: Zmniejszymy zakres materiału
W poniedziałek media cytują fragmenty wywiadu minister edukacji Barbary Nowackiej dla tygodnika "Newsweek". Uwagę przykuł szczególnie poniższy fragment.
"Zmniejszymy na początek zakres materiału z przedmiotów, które przez nauczycieli, ekspertów i uczniów są wskazywane jako najbardziej problematyczne. To m.in. fizyka, chemia, geografia, biologia, ale też historia czy język polski" – powiedziała w wywiadzie szefowa MEN, informując, że w planach jest wdrożenie nowych podstaw od nowego roku szkolnego.
Nowacka tłumaczyła, że chodzi o "ulżenie uczniom w szkolnych obowiązkach", na co – jak przekonywała – wszyscy zwracają jej uwagę. Minister oceniła, że "polska szkoła stała się niestety miejscem, do którego nikt już chyba nie idzie z przyjemnością".
Nowacka zapowiedziała, że nauczyciele mają mieć lepsze warunki pracy i zarobki, a dyrektorzy "muszą dostać autonomię, spokój i pewność, że już żaden kurator partyjniak nie będzie ich karał za poglądy". Uczniowie mają mieć z kolei przekonanie, że "to, czego uczą się w szkole, jest naprawdę ważne, że odpowiada wyzwaniom i realiom naszych czasów", ponieważ szkoła "musi w końcu nadążyć za pędzącym światem. A żeby tak się stało – argumentowała minister – "trzeba dokonać selekcji materiału", ponieważ uczniowie "są zmęczeni tzw. wiedzą bezużyteczną".
Co jeszcze do zmiany?
Wśród zmian przygotowywanych przez ministerstwo edukacji jest między innymi ograniczenie lekcji religii i liczby lektur. Ma być też mniej prac domowych.
– Już dzisiaj można powiedzieć, że dwie godziny lekcji religii "to jest przesada", bo — jak wskazała — dzieci mają więcej religii niż innych przedmiotów. W związku z tym, jak dodała, liczy, że wokół jej postulatu będzie powszechna zgoda.
– Propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym – decyzja finansowa – powiedziała w wywiadzie dla TVN 24.