Ruch prokuratury ws. Pegasusa. Śledczy żądają danych
O działaniach specjalnie powołanego przez Prokuratora Generalnego trzyosobowego zespołu śledczego działającego w wydziale mazowieckim Prokuratury Krajowej informuje w poniedziałek RMF FM.
Prokuratura żąda informacji ws. Pegasusa
Wedle ustaleń stacji, rozpoczęła się kwerenda wszystkich postępowań prokuratorskich, które w jakiś sposób wiążą się z wykorzystywaniem systemu Pegasus.
Zespół zażądał od szefów służb specjalnych informacji o zawiadomieniach w sprawie inwigilacji, decyzjach po zawiadomieniach, a także o wszystkich śledztwach, w których wykorzystywano zdobyte przy pomocy tego systemu informacje.
Na tym nie koniec. Szefowie służb zostali również zobowiązani, aby po przeprowadzonych w podległych sobie instytucjach przekazali informacje o używaniu Pegasusa. Kiedy te dane wpłynął do zespołu śledczych, zostanie sporządzona lista osób, wobec których stosowano ten system. Następnie, po analizie zasadności i legalności używania oprogramowania ma powstać lista osób, które będą mogły ubiegać się o status pokrzywdzonych przez nielegalną inwigilację.
Zwieńczeniem kwerendy mają być decyzje o ewentualnym wszczęciu śledztw.
Komisja śledcza ds. Pegasusa. Kto jeszcze zostanie przesłuchany?
Przypomnijmy, że wykorzystywaniem systemu Pegasus zajmuje się również powołana na początku roku sejmowa komisja śledcza. W ubiegłym tygodniu jako świadek stanął przed nią prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Na liście osób, które mają być jeszcze przesłuchane przez komisję znajdują się m.in. prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, były szef CBA Ernest Bejda, Krzysztof i Dorota Brejzowie, były szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, były sekretarz stany w MSWiA Maciej Wąsik, a także była premier Beata Szydło i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.