Ukraina nie zostanie w lipcu zaproszona do NATO. Sprzeciw dwóch państw
"New York Times", powołując się na źródła, pisze, że "NATO nie ma apetytu na przyjęcie nowego członka, który ze względu na pakt sojuszniczego bezpieczeństwa zbiorowego wciągnąłby je w największą wojnę lądową w Europie od 1945 roku".
Według gazety przystąpieniu Ukrainy do Sojuszu sprzeciwiają się Stany Zjednoczone i Niemcy.
"NYT" zwraca uwagę, że Rosja w dalszym ciągu zyskuje przewagę, a Ukrainie grozi przegrana. Dziennik cytuje Ivo Daaldera, byłego ambasadora USA przy NATO, który uważa, że sytuacja może wyglądać o wiele gorzej niż obecnie, a wtedy powstanie pytanie, "jak zapewnić, że Rosja nie wygra?".
Finlandia i Szwecja weszły do NATO. Kiedy Ukraina?
Po oficjalnym dołączeniu Finlandii (w kwietniu 2023 r. i Szwecji (w marcu br.) NATO liczy obecnie 32 państwa Ameryki Północnej oraz Europy, które współpracują w obszarze militarnym.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stoi na stanowisku, że nie zgodzi się na alternatywne propozycje, które mogłyby zastąpić członkostwo Ukrainy w NATO. Były ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow uważa, że jego kraj powinien zostać 33. członkiem Sojuszu.
Po dokonaniu inwazji na Ukrainę, władze Rosji prowadzą narrację, że walczą tam z NATO. Wywołana przez prezydenta Władimira Putina wojna trwa już ponad rok i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od 1945 r. i upadku hitlerowskich Niemiec.
Fundusz i misja natowska na Ukrainie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponował w tym tygodniu utworzenie funduszu dla Ukrainy o wartości 100 mld dolarów w ciągu pięciu lat. Decyzja dotycząca utworzenia takiego funduszu ma zostać podjęta podczas lipcowego szczytu Sojuszu w Waszyngtonie z okazji 75-lecia NATO.
Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w czwartek, że ministrowie spraw zagranicznych NATO podjęli decyzję o "ustanowieniu misji natowskiej" na Ukrainie. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że nie chodzi o wejście do wojny, ale skorzystanie w bardziej skoordynowany sposób np. ze zdolności planistycznych i szkoleniowych NATO.