Religia w szkole. Episkopat: Decyzja ministerstwa krzywdząca dla uczniów
Wypracowanie stanowiska wobec spraw bieżących związanych z nauczaniem religii oraz troską o wychowanie dzieci i młodzieży było głównym motywem posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Komisja wyraziła sprzeciw wobec zapowiadanych działań legislacyjnych ministra edukacji odnośnie zmiany rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Episkopat o lekcjach religii
Episkopat podkreśla, że lekcja religii obecna od ponad 30 lat w przestrzeni szkolnej "daje wiele dobra, wychowuje w wierze i wprowadza w świat wartości takich, jak: dobro, prawda i piękno". "Uczy poczucia sprawiedliwości i wrażliwości na potrzeby człowieka. Pomaga także młodym ludziom odkryć i zrozumieć sens własnego życia wobec różnorakich wyzwań cywilizacyjnych i kulturowych. Bazując zatem na zasadzie komplementarnego i integralnego wychowania człowieka należy dołożyć wszelkich starań, aby programując proces edukacyjny nie zabrakło przestrzeni do wychowania religijnego i etycznego" – czytamy w komunikacie.
Komisja Wychowania Katolickiego wyraziła nadzieję, że wszystkie sprawy dotyczące planowanych zmian w zakresie lekcji religii będą tematami merytorycznego dialogu między rządem i Kościołem "w duchu zaufania i troski".
Członkowie i konsultorzy Komisji wyrażają sprzeciw wobec rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, likwidującego wliczanie do średniej ocen noty z religii lub etyki. Uważają decyzję resortu za "krzywdzącą" uczniów uczęszczających na religię. Przypominają także, że w trakcie konsultacji były wysyłane liczne petycje z całej Polski, niektóre zawierające kilkanaście tysięcy podpisów. "Głos wielu tysięcy nauczycieli, wychowawców i rodziców nie został uwzględniony" – stwierdzono.
"Komisja z nadzieją postrzega starania powstałego Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. Jednocześnie wyraża chęć dalszej współpracy i dialogu celem wypracowania Statutu Stowarzyszenia pozwalającego na unormowanie Stowarzyszenia na płaszczyźnie prawa kościelnego. Komisja apeluje do rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz duchownych o wzajemne zrozumienie i odpowiedzialną troskę o religijne wychowanie dzieci i młodzieży. Komisja zapewnia, że stoi po stronie nauczycieli religii martwiących się o własną pracę oraz po stronie rodziców i samych uczniów, którzy pragną, aby nauczanie lekcji religii odbywało się w szkole" – poinformowano w oświadczeniu.