Premier skierował wniosek do prezydenta. Chodzi o Radę Bezpieczeństwa Narodowego
Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał Interii, że premier Donald Tusk skierował w sobotę wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy.
Wniosek Tuska o udział Bodnara
Szef rządu chce, żeby w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego wziął udział prokurator generalny Adam Bodnar. Sprawa ma związek z odwołaniem prokuratora Tomasza Janeczka, którego dymisji domagają się Bodnar i Tusk, a także sytuacja w Prokuraturze Wojskowej. Do odwołania Janeczka konieczna jest zgoda głowy państwa. To właśnie prok. gen. Bodnar złożył wniosek o odwołanie prokuratora.
W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku
Prezydent zwołał RBN na poniedziałek 10 czerwca w związku z potraktowaniem żołnierzy przez Żandarmerię i prokuraturę. Opinia publiczna dowiedziała się bowiem, że Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy pełniących służbę na granicy z Białorusią za to, że podczas szturmu migrantów oddali strzały ostrzegawcze, a później strzały pod nogi, dzięki czemu imigranci zaniechali dalszego ataku. Wszystko działo się na przełomie marca i kwietnia również w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne.
Dwóm żołnierzom prokuratura postawiła zarzuty „przekroczenia uprawnień” i zawiesiła w czynnościach służbowych. Rzecznik prasowa prokuratora generalnego powiedziała, że strzały padły w taki sposób, że naraziły migrantów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, a użycie broni "było nieprawidłowe".
Dramatyzmu całej sprawie dodaje fakt, że w czwartek po południu zmarł żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 21-letni szeregowy Mateusz Sitek, raniony nożem na granicy z Białorusią. Do ataku doszło 28 maja właśnie w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Żołnierz został ugodzony nożem przez jednego z nacierających na granicę imigrantów.
Informacje o wniosku Donalda Tuska do Andrzeja Dudy jako pierwsze podało TVP Info. Adam Bodnar skomentował, że jak rozumie, ostateczna decyzja należy do prezydenta.
Skład RBN
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ustanowionym konstytucyjnie organem doradczym Prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.
Zgodnie z procedurą skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego tworzą: marszałek Sejmu i Senatu, premier, minister obrony narodowej, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister spraw zagranicznych, koordynator służb specjalnych, a także szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny, klub poselski lub koło poselskie albo przewodniczący tych klubów lub kół, albo osoba wskazana przez przewodniczącego klubu parlamentarnego, klubu poselskiego lub koła poselskiego spośród posłów, senatorów lub posłów do Parlamentu Europejskiego.