Zmiany w niedzielach handlowych. Czego spodziewać się w 2025 roku?
27 listopada Sejm uchwalił wolną Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Za przyjęciem propozycji opowiedziało się 403 posłów, przeciw było 10, wstrzymało się 12.
Dodatkowe niedziele handlowe
Wcześniej połączone komisje gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny we wtorek pozytywnie zaopiniowały projekt, opowiadając się jednocześnie m.in. za poprawkami KO.
Zmiany zakładają, że przepisy wejdą w życie od 1 lutego 2025 r., a także, że trzy niedziele przed Wigilią mają być niedzielami handlowymi.
Z takim rozwiązaniem nie zgadza się jednak Lewica.
Żukowska: To była wrzutka poselska
– Ustawa będzie zmieniona, będą zgłoszone poprawki, bo ta ustawa była o wolnej Wigilii, a nie o dodatkowych niedzielach handlowych – powiedziała na antenie Radia Zet posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. – To była wrzutka poselska, która zaburzyła pierwotną ideę tego projektu i chcemy wrócić do tego kształtu właśnie zakładającego po prostu wolną Wigilię, a nie mieszanie tego z innym projektem – dodała.
Żukowska podkreśliła, że w połączonych komisjach Ryszarda Petru i Katarzyny Ueberhan rozpatrywany jest projekt dotyczący wolnych niedziel, ale – jak podkreśliła – "to jest inna ustawa i mieszanie tego jest jak mieszanie porządków walutowych".
– Ja bym tego nie robiła i chcemy przywrócić ten pierwotny kształt ustawy, czyli z tej dodatkowej niedzieli handlowej zrezygnować – zaznaczyła posłanka Lewicy.
Związkowcy: Propozycja ws. Wigilii zmienia się w jakiegoś potworka
W środę członkowie partii Razem, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz NSZZ "Solidarność" zorganizowali w Sejmie konferencję prasową, na której skrytykowali brak politycznego porozumienia w sprawie ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy.
– Mamy niewątpliwie do czynienia z sytuacją, w której dobry pomysł, który pojawił się na poziomie Ministerstwa Pracy, wolnego w Wigilię, zmienia się w jakiegoś potworka – powiedział Michał Lewandowski z OPZZ.
Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Celem zmiany było danie pracownikom czasu na odpoczynek i zapewnienie prowadzenia życia rodzinnego. Temat wrócił jednak w kontekście wprowadzenia wolnej Wigilii Bożego Narodzenia.