Szydło: To będzie oznaczać znacznie wyższe rachunki za energię
Górnicy i energetycy protestują w Warszawie przeciwko ideologicznej polityce klimatyzmu. Protestujący wskazują, że narzucono przez UE tempo zmian jest kompletnie nieadekwatne do polskich możliwości. Gigantyczne koszty tego przedsięwzięcia odbijają się w rachunkach za energię, a także cenach produktów i usług, bowiem drogi prąd generuje wysokie ceny w całej gospodarce.
Sprawę skomentowała była premier Beata Szydło, która zmieściła wpis w mediach społecznościowych.
"Pracownicy polskich firm energetycznych protestują dziś nie tylko w obronie swoich miejsc pracy, ale przede wszystkim w obronie polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Likwidacja elektrowni w obecnej sytuacji to dla Polaków niebezpieczeństwo braku dostaw prądu oraz – co kluczowe – znacznie wyższe rachunki za energię. Nie można sprowadzać na Polaków biedy w imię szaleńczej polityki Zielonego Ładu" – napisała polityk na platformie X.
Górnicy i energetycy przeciwko polityce klimatyzmu
W czwartek w Warszawie górnicy i pracownicy branży energetycznej zorganizowali protest.Demonstrujący zebrali się w stolicy, żeby wyrazić swój m.in. sprzeciw wobec dalszej likwidacji w Polsce branży górniczej. Zwrócili m.in. uwagę, że jest to polityka absurdalna. Polska dysponuje ogromnymi zasobami węgla i stopniowo sama się ich pozbawia, bo Unia Europejska tego chce.
Protestujący podnoszą, że wbrew narracji klimatystów, wytwarzanie energii z węgla nie jest drogie, szczególnie tam, gdzie są duże zasoby, a wysokie ceny wynikają ze sztucznego opodatkowania nałożonego przez Brukselę – między innymi system ETS.
Protest w Warszawie
Manifestanci wyrazili sprzeciw wobec wygaszania elektrowni węglowych, w tym Elektrowni Rybnik, Dolna Odra i Łaziska.
W ramach protestu przygotowano dwie petycje. Adresatem pierwszej jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Pismo dotyczy decyzji spółki ws. wygaszenia elektrowni węglowych tj. Rybnik i Dolna Odra.
Druga petycja trafiła do Ministerstwie Aktywów Państwowych, które to sprawuje nadzór nad spółkami energetycznymi. Związkowcy domagają się interwencji resortu.
Górnicy i energetycy sprzeciwiają się kontynuacji udziału Polski w tak zwanej polityce klimatycznej Unii Europejskiej.