Odszkodowania za CPK. Będą zmiany

Jak podaje RMF FM, szykowane są już nowe przepisy w tej sprawie. Według propozycji ustawodawcy, właściciele działek, którzy zostaną wywłaszczeni, mają szybciej dostać większość pieniędzy w ramach odszkodowania.
Ile dostaną wywłaszczeni mieszkańcy?
Na jakie pieniądze mogą liczyć wywłaszczone osoby? Pojawiły się już pierwsze konkrety w sprawie.
– To byłoby mniej więcej 80-proc. odszkodowanie już w momencie, gdy dana nieruchomość jest przekazywana inwestorowi. Ta zaliczka dawałaby możliwość urządzenia się w momencie, gdy trwa jeszcze procedura sporna – powiedział radiu RMF FM prezes spółki CPK Filip Czernicki.
Na tym nie koniec. Spółka CPK szykuje nieruchomości zamienne w okolicy Baranowa. Wywłaszczonych może bowiem zostać co najmniej kilkunastu właścicieli działek. Mowa o osobach, które do tej pory nie chciały sprzedać swoich nieruchomości dobrowolnie.
Wywłaszczenia związane z powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego mają ruszczyć najwcześniej jesienią. Właśnie wtedy mają zostać rozpatrzone odwołania od decyzji lokalizacyjnej CPK, która została wydana w styczniu. Akt stanie się ostateczna, gdy resort rozwoju i technologii rozpatrzy wszystkie odwołania.
Budowa Kolei Dużych Prędkości. Pierwsza nieruchomość zakupiona
Spółka CPK kupiła pierwszą nieruchomość na trasie budowanej linii Kolei Dużych Prędkości, która połączy Warszawę, CPK i Łódź (linia Y) – podała spółka.
"Akt notarialny został podpisany z właścicielem działki, który przystąpił do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN), przygotowanego przez spółkę CPK. Program skierowany jest do właścicieli nieruchomości zabudowanych, przez które ma przebiegać wyznaczona trasa" – czytamy w komunikacie.
Do KPDN zostało zakwalifikowanych 199 działek położonych między Warszawą i Łodzią. Właściciele prawie 190 z nich zgłosili chęć uczestnictwa w programie. Obecnie prowadzone są z nimi negocjacje, a protokoły uzgodnień, czyli ustalenie warunków sprzedaży, zostały podpisane dla 53 działek.