Rdest japoński – właściwości i zastosowanie w leczeniu boreliozy
Rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed) jest jedną z najpopularniejszych roślin, wykorzystywanych w leczeniu boreliozy. Roślinę tę docenił przede wszystkim wybitny zielarz, Stephen Harrod Buhner, który stworzył tzw. Protokół Buhnera – specjalnie dobrane zioła, które skutecznie i w naturalny sposób wspomagają leczenie boreliozy. Roślina ta pochodzi z Azji Wschodniej, głównie z Japonii, Korei i Chin.
Rdest japoński stosowany jest w leczeniu wielu różnych chorób, np. cukrzycy, chorób autoimmunologicznych czy miażdżycy. Zastosowanie znajduje także w przypadku boreliozy. Jest to jedno z pięciu ziół, które znajdują się w podstawowym Protokole Buhnera.
Główną zaletą tej rośliny jest dużą zawartość jednego konkretnego związku chemicznego, resweratrolu.
Rdest japoński – właściwości prozdrowotne
- Resweratrol wykazuje znaczny wpływ na procesy neurodegeneracyjne. Może neutralizować wolne rodniki, które mogą spowolnić funkcje umysłowe i powodować pogorszenie stanu zdrowia.
- Rdest japoński znacznie zmniejsza szanse na rozwój chorób serca i powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak wysoki poziom cholesterolu. Dlatego też zalecany jest osobom, które prowadzą dietę wysokotłuszczową. Resweratrol znajduje się także w czerwonym winie, a w krajach, gdzie tego trunku pije się wyjątkowo sporo, choroby serca występują rzadziej. Ponadto rdest japoński powoduje obniżenie ciśnienia krwi, dzięki czemu może znacznie obniżyć ryzyko ataków serca i udarów mózgu, a ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza ryzyko tworzenia się skrzepów.
- Rdest japoński potrafi znacznie zmniejszyć stres żołądkowo-jelitowy, a ponadto zioło to działa również jako łagodny środek przeczyszczający. Jest skuteczne w przypadku zaparć, biegunek, wzdęć.
- Rdest japoński jest w stanie zapobiec rozwojowi insulinooporności, utrzymując poziom cukru we krwi w normie.
- Jest uznawany za jedno z najskuteczniejszych ziół w leczeniu neuroboreliozy, ponieważ ochrania układ neurologiczny.
Neuroborelioza – co to właściwie jest?
Neuroborelioza atakuje układ nerwowy, powodując postępujący proces zapalny tkanki nerwowej. Chory zaczyna gorzej czuć się psychicznie i fizycznie, a objawy mogą przypominać depresję lub początki demencji. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, mogą występować różne objawy – od przeczulicy, drętwienia kończyn, przez światłowstręt, bóle i zawroty głowy, aż po drgawki, zaburzenia osobowości i zapalenie mózgu. Objawy te mogą występować, mimo zastosowania leczenia antybiotykami.
Nic dziwnego, że osoby chore szukają ratunku i sięgają po alternatywne metody leczenia. Pamiętaj, że przyjmowanie nadmiernej ilości rdestu japońskiego może powodować negatywne reakcje, dlatego zawsze trzymaj się zalecanego dawkowania.
Alicja Kowalczyk
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.