Uprowadzenie samolotu na Białorusi. Ziobro nakazał wszczęcie śledztwa
Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, Prokurator Generalny polecił wszcząć śledztwo w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku – podaje Polska Agencja Prasowa na Twitterze.
Przymusowe lądowanie
Służby białoruskie wymusiły w niedzielę awaryjnie lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku lecącego z Aten do Wilna. Na pokładzie maszyny znajdował się znany białoruski opozycjonista Roman Protasiewicz, który został zatrzymany po lądowaniu.
Jak podają media aresztowana została również dziewczyna Protasiewicza.
Stanowisko wobec działań reżimu Łukaszenki zajęli najważniejsi politycy w Polsce. Prezydent Andrzej Duda wskazał, że incydent na mińskim lotnisku jest kolejnym przykładem złamania przez Białoruś prawa międzynarodowego. Polityk domaga się także zdecydowanych działań.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki ocenił, że działania Mińska to "bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego". Szef polskiego rządu poinformował także, że poprosił szefa Rady Europejskiej o rozszerzenie agendy poniedziałkowego nadzwyczajnego szczytu RE o punkt dotyczący Białorusi i wydarzeń na mińskim lotnisku.
Oświadczenie linii
Głos w sprawie wydarzeń w Mińsku zabrała także spółka, do której należał zatrzymany samolot. Ryanair wydał oświadczenie, w którym przeprosił pasażerów za opóźnienie lotu. W piśmie nie wspomniano o zatrzymaniu białoruskiego opozycjonisty.
"Na pokładzie nie znaleziono nic niezwykłego, a władze zezwoliły na deportację samolotu wraz z pasażerami i załogą po około 5 godzinach pobytu w Mińsku" – napisano w oświadczeniu.