Ukraina: Protest przeciwników szczepień w Kijowie. Rosyjskie wpływy w tle
Protestujący zgromadzili się przed budynkiem parlamentu, następnie część z nich udała się przed siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Uczestnicy tzw. marszu wolności trzymali w rękach transparenty z hasłami przeciwko szczepieniom i plakaty "przeciwko kodom QR". Jak donoszą ukraińskie media, po zeskanowaniu zamieszczonych na plakatach kodów QR na smartfonie otwierała się strona internetowa rosyjskiej partii rządzącej Jedna Rosja.
Demonstrujący apelują o "zakończenie przymusowych szczepień". (Na Ukrainie dla pewnych grup zawodowych, np. pracowników oświaty, są obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19). Chcą też skasowania ograniczeń przeciwepidemicznych oraz domagają się uwolnienia lidera ruchu antyszczepionkowców Ostapa Stachiwa, który w ubiegłym tygodniu został aresztowany w związku z podejrzeniem o próbę podważenia ładu konstytucyjnego.
Według służb zablokowana przez nie sieć antyszczepionkowców mogła być finansowana z Rosji. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Na Ukrainie w pełni zaszczepionychjest ponad 10 z ok. 41 mln mieszkańców kraju.
Szczyt zachorowań już za Ukrainą?
Ukraina przeszła szczytowy okres kolejnej, dotychczas najcięższej, fali pandemii koronawirusa - oświadczył w poniedziałek minister ochrony zdrowia tego kraju Wiktor Laszko. Ostrzegł jednak, że ryzyko kolejnego "wybuchu" infekcji pozostaje wysokie.
– Ukrainie udało się przejść przez szczyt zachorowalności najcięższej fali bez wprowadzania ogólnokrajowego lockdownu – powiedział Laszko na briefingu.
Zamiast lockdownu na Ukrainie obowiązuje tzw. kwarantanna adaptacyjna, zgodnie z którą restrykcje są dostosowywane do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Obecnie większość obwodów jest w strefie, dla której przewidziano najostrzejsze ograniczenia.
W „czerwonych” regionach centra handlowe, restauracje, siłownie, kina itd. nie mogą przyjmować klientów, chyba że wszyscy pracownicy i odwiedzający są zaszczepieni, mają negatywny wynik testu albo zaświadczenie o wyzdrowieniu.
Minister zaznaczył, że trzeci tydzień z rzędu spada liczba zakażeń i hospitalizacji. Ostrzegł jednak, że jest za wcześnie, by się "rozluźniać". Zwrócił uwagę na rosnącą liczbę zakażeń w krajach UE i ocenił, że ryzyko ponownego "wybuchu" infekcji na Ukrainie pozostaje wysokie.