Sankcje wobec Rosji. Niemcy po cichu szykują plan awaryjny
Według agencji, która powołuje się na trzy źródła zaznajomione z tą sprawą, plan awaryjny przygotowywany w Berlinie zakłada m.in. przejęcie kontroli nad kluczowymi firmami energetycznymi.
Odpowiednie zmiany prawne zostały przyjęte w kwietniu, a teraz urzędnicy dyskutują o tym, jak można wykorzystać je w praktyce, na przykład poprzez przejęcie kontroli nad rafinerią PCK w Schwedt, która należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft – podaje Reuters.
Zakład w Schwedt odpowiada za większość niemieckiego importu rosyjskiej ropy i może być dotknięty embargiem naftowym Unii Europejskiej w ramach szóstego pakietu sankcji.
Wojna na Ukrainie. Niemcy nie spieszą się z pomocą
Od kilku miesięcy Niemcy są pod presją, by rozwiązać relacje biznesowe z Rosjanami, które według krytyków pomagają Władimirowi Putinowi finansować wojnę na Ukrainie. Inwazja trwa od 24 lutego i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej.
Władze w Berlinie oświadczyły, że chcą ograniczyć import rosyjskiej energii, zastrzegając jednak, że jeśli chodzi o gaz, to będą w dużej mierze uzależnione od Moskwy do połowy 2024 r. Mimo to Niemcy boją się, że po tym jak poparły unijne embargo na węgiel i ropę, Rosja może odciąć im dopływ gazu, tak jak zrobiła to wobec Polski i Bułgarii.
Według Reutersa plan awaryjny przygotowywany przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki nie został jeszcze sfinalizowany. Cały czas trwa dyskusja, czy w razie zakręcenia kurka przez Putina i potrzeby racjonalizacji zużycia gazu nadać pierwszeństwo przemysłowi, czy gospodarstwom domowym.