Ministerstwo Zdrowia: Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek
Jak przekazał resort we wpisie na portalu społecznościowym Twitter, minister Adam Niedzielski spotkał się z ukraińskim ambasadorem w Polsce Wasylem Zwaryczem. Rozmowy dotyczyły opieki nad pacjentami z terytorium Ukrainy, w tym także transportu rannych.
"Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciw COVID-19 oraz 100 tys. dawek MMR [trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce – przy. red.]" – podano.
Nowa szczepionka przeciw COVID-19
W Polsce od ostatniego piątku ponad 14 tys. osób zaszczepiło się nową szczepionką przeciwko COVID-19, przystosowaną do walki z wariantem Omikron. Na razie zmodyfikowany preparat jest podawany wyłącznie w ramach tzw. drugiej dawki przypominającej. Punkty szczepień w całym kraju zamówiły w sumie 635 tys. dawek. Na przyjęcie preparatu zarejestrowało się 81 tys. osób.
Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków (EMA), warunkiem przyjęcia nowej szczepionki przeciwko COVID-19 jest ukończenie 12 lat oraz odbycie w przeszłości co najmniej jednego szczepienia. Jak wyjaśnili eksperci z EMA, szczepionki są modyfikowane, aby skutecznie przeciwdziałały krążącym wariantom koronawirusa (SARS-CoV-2).
– Szczepienie drugą dawką przypominającą będziemy robili już nowym preparatem, który jest ukierunkowany na Omikron w wersji BA.1. W tej chwili mogę powiedzieć, że jeżeli chodzi o dostawy do Polski szczepionek w tym wariancie, to na wrzesień mamy zagwarantowane 4 mln preparatów, z czego mniej więcej pół na pół między dwoma firmami, które przygotowały te preparaty – około 2 mln ze strony Pfizera i około 2 mln ze strony Moderny – informował w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ministerstwo wystawia odpowiednie e-skierowania na szczepienie tzw. drugą dawką przypominającą dla łącznie 5,8 mln osób. Całkowita grupa uprawniona do tego szczepienia w tej chwili to blisko 11 mln pacjentów.