Hiszpanie mistrzami Europy w piłce nożnej

Hiszpanie mistrzami Europy w piłce nożnej

Hiszpańscy kibicie cieszą się po wygranym finale EURO 2024
Hiszpańscy kibicie cieszą się po wygranym finale EURO 2024 Źródło: PAP/EPA / KEYSTONE/ SALVATORE DI NOLFI
W meczu finałowym reprezentacja Hiszpanii pokonała Anglię 2:1 i po raz 4 w historii została mistrzem Europy.

Reprezentacja Hiszpanii została zwycięzcą piłkarskiego Euro 2024. W meczu finałowym rozegranym na Stadionie Olimpijskim w Berlinie podopieczni Luisa de la Fuente pokonali reprezentację Anglii.

Zwycięstwo Hiszpanii

Pierwsza połowa to wyrównana walka i praktycznie brak skutecznych akcji na bramkę którejkolwiek z drużyn. Dopiero na początku drugiej połowy wynik został otwarty. Bramkę dla Hiszpanów w 47 minucie strzelił napastnik Nico Williams.

W 73. minucie drużyna "Trzech Lwów” wyrównała: celny strzał oddał pomocnik Cole Palmer. Jednak na 5 minut przed końcem regulaminowego czasu gry pomocnik Hiszpanów Mikel Oyarsabal ustalił końcowy wynik meczu na 2:1. Tym samym reprezentacja Hiszpanii została zwycięzcą Mistrzostw Europy, czyniąc to po raz 4 w historii. Wcześniej triumfowała na turniejach rozgrywanych w 1964, 2008 i 2012 roku.

Warto przypomnieć, że reprezentacja Anglii przegrała drugi finał EURO z rzędu. W 2021 roku podopieczni Garetha Southgate'a ulegli wtedy Włochom w 3:2 w rzutach karnych. Po 90 minutach gry był remis 1:1.

W półfinale Hiszpanie wygrali z Francją 2:1. Piłkarze rozegrali spotkanie na stadionie Allianz Arena w Monachium.

Co ciekawe, aż sześciu zawodników otrzymało tytuł Króla strzelców niemieckiego turnieju. Są to: Niemiec Jamal Musiala, Gruzin Georges Mikautadze, Hiszpan Dani Olmo, Słowak Ivan Schranz, Anglik Harry Kane oraz Holender Cody Gakpo. Wszyscy zaliczyli po 3 gole.

Najlepszym młodym piłkarzem Euro 2024 został Lamine Yamal (Hiszpania).

Najlepszym piłkarzem turnieju wybrano Rodriego (Hiszpania).